ABYSTE U NÁS NEBLOUDILI A JEDNODUŠE NAŠLI JAKOUKOLI POVÍDKU NEBO ČLÁNEK, JE TU PRO VÁS
A CO NOVÉHO VÁM ŠÍLENÉ ŠUPLE NABÍDNE PRÁVĚ TENTO TÝDEN?
ÚTERÝ: Poláčkov od Martian
ČTVRTEK: Věda ve sto slovech od JJ
NEDĚLE 1.7.: Červencové téma 4D

Vše je bohatě ilustrováno kolážemi KattyV

*************************************************************************************

Profesor Severus Snape navždy...

17. ledna 2014 v 18:27 | Regi |  POSLEDNÍ ŠANCE RITY HOLOUBKOVÉ

10x100 slov. Beta-read Patoložka. Obrázek KattyV

Příběh o odrazu duše Severuse Snapea:


Hlas Armanda Dippeta dozněl a vystřídal ho výbuch smíchu. Minerva raději položila svůj šálek, aby neskončila nedůstojně pobryndaná. Netušila, že jsou její bývalí kolegové tak vtipní. Zvykla si s nimi při čaji probírat záležitosti Bradavic. Začali tomu říkat rodinná rada. Uvolněná atmosféra tomu také odpovídala. Jediný, kdo se na jejich schůzkách nikdy neukázal, byl Severus Snape.
Nebyl tady ani dnes, kdy řešili naléhavý problém: Mladá profesorka OPČM oznámila, že po prázdninách už nebude moci nastoupit, protože čeká dítě. Minerva doufala, že se Severus objeví alespoň zítra, v den prvního výročí bitvy, aby nemusela postavit vázu s květinami k prázdnému rámu.

ooOoo

Stál na svém oblíbeném místě. Strmý útes čněl vysoko nad nebývale klidnou mořskou hladinou, ve které se zrcadlilo hvězdné nebe. Obraz visel na konci slepé chodby na samém vrcholku astronomické věže. Nikdo tam nechodil a Severus tak měl jistý pocit soukromí. Stejně mu ale chyběl alespoň malý prostor, kde by za sebou mohl zavřít dveře.
Když před rokem otevřel oči, uviděl před sebou ředitelnu a pochopil, že už je jen namalovaným odrazem svého vědomí, pocítil zlost. Proč!? Co po mně Bradavice ještě chtějí!? Do konce věčnosti tady budu podřimovat všem na očích v zarámovaném křesle!? Jako v panoptiku? Rozhodně ne!

ooOoo

Prvních pár měsíců strávil toulkami po Bradavicích. Vyhýbal se místům, kudy chodívali ve větším počtu obyvatelé hradu a taky, jak si zvykl jim pro sebe říkat, obydleným rámům. Přesto zbývalo dost míst
k prozkoumání. Bradavice oplývaly množstvím obrazů s krajinami z celého světa. Severus navštívil mořské pláže, příjemná lesní zákoutí, prosluněné polní cesty i vysoké horské štíty.
Hlad necítil, ale když dostal na cokoli chuť, chodíval do pátého patra, kde visel obraz opulentní hostiny. Různých zátiší s ovocem nebo lahvemi vína bylo na hradě také dost. Zaujalo ho, že cokoli snědl nebo vypil, objevilo se vzápětí zase na svém místě.

ooOoo

Zpočátku ho jeho neobvyklá existence dokonce těšila. Zmizely mlýnské kameny dvou pánů, které jej většinu času drtily. Najednou byl téměř svobodný. Přesto byl rozhodnut, že se na protest proti svému nedobrovolnému návratu do "života" už nikdy ve vlastním rámu v ředitelně neobjeví. Ignorovat občasné volání současné ředitelky a neuposlechnout, bylo vskutku snadné. Tu skutečnost si téměř škodolibě užíval...
Po nějaké době ale zjistil, že už nemá co by objevoval a jeho hněv se pomalu rozpouštěl a vytrácel. Scházela mu jakákoli činnost, nebo alespoň malé zdání smyslu jeho bytí. Dodržet své předsevzetí a neslyšet Minervino volání, bylo čím dál tím těžší.

ooOoo

Opět pocítil volání. Nebyl to rozkaz. Spíše laskavá prosba. Ne! Jednoznačně ne!! Prudce se otočil a hleděl na mírný příboj pod útesem.
"Zdravím tě, Severusi. Dlouho jsme se neviděli." Brumbál! Mohl tušit, že dnes to Minerva jen tak nevzdá...Pevně na chvíli zavřel oči, než se k příchozímu otočil.
"Ano, Albusi. A doufal jsem, že to tak už zůstane."
"Stále rozzlobený, můj chlapče? Přece jsi musel vědět, že tě čeká tato... existence."
"Neměl jsem čas o tom přemýšlet."
"Chápu... Zato teď jsi měl času víc než dost. Jak sis užil... dovolenou? Bradavické obrazy jsou velmi vhodné
k cestování, že ano?"

ooOoo
ooOoo

"Konečně! Moc ráda tě zase vidím." Minerva udělala pár kroků k Severusově portrétu, jakoby mu chtěla na přivítanou podat ruku.
"Dobrý večer," zavrčel a s uspokojením zaznamenal, že mimo Brumbálova rámu jsou všechny ostatní naštěstí prázdné.
"Severusi, požádala jsem Albuse, aby tě přivedl. Potřebuji tvou pomoc."
"Hraješ tady s váženými kolegy tichou poštu a potřebuješ dalšího hráče? Nedovedu si představit, jak jinak by ti mohl být obraz užitečný. Větší zbytečnost než portréty ředitelů už Bradavice vytvořit nemohly!" vyplivl Severus na ředitelku zbytky své zloby a celou beznaděj své naprosto nesmyslné existence.
"Severusi Snape. Chci... prosím, abys převzal výuku OPČM."

ooOoo

"To je vtip? Kvůli TOMU jsi mne sem, Albusi, přitáhl téměř násilím? Odcházím!"
"Počkej, Severusi. Myslím to vážně. Když může učit Binns..." Naléhavost v Minervině hlase ho zastavila.
"Samozřejmě. Uhlídat bandu tupohlavců, aby se navzájem nepozabíjeli, je přece naprostá maličkost. A eseje opravují ve školách portréty zcela běžně..."
"Do učebny přidáme víc obrazů. A s výukou i kontrolou písemných prací mohou pomoci asistenti - studenti sedmých ročníků, v rámci praktické přípravy na OVCE. To by přece šlo. Co říkáš...?" Ředitelčin hlas se vytratil
a nastalo vyčkávavé ticho...
"Promyslím to." Severus zavířil pláštěm a vzápětí byl jeho rám zase prázdný.

ooOoo

"Severusi, musím s tebou mluvit. Potřebuji vědět, jak ses rozhodl." Na chodbě před obrazem, který považoval za své jediné soukromé místo, stála ředitelka a ťukala prstem na dřevěný rám.
Nevlastnil nic. Ale kdyby ano, všechno by to dal za malý kousek prostoru, kde by nebyl neustále vystavený cizím pohledům. Že Minervinu nabídku přijme, věděl už v ředitelně. Ale měl podivný, nepříjemný pocit, že je opět ovládán a manipulován.
"Co když řeknu ne?"
"Bude mi to líto, ale nutit tě určitě nebudu." Přesně to Severus potřeboval slyšet.
"Do kdy se mám vyjádřit?"
"Máš ještě nějaký čas. Do konce školního roku."

ooOoo

Před chvílí v ředitelně pronesl magický slib, že bude deset let vykonávat povolání profesora OPČM. Teď s Albusem procházel něčím, co vypadalo jako ambit kolem učebny. Na třech zdech visely v malých rozestupech obrazy v půlkulatých rámech a na všech bylo totéž. Výhled do mramorem dlážděné chodby. Celou čelní stěnu naopak zabíralo jediné obrovské plátno s tabulí a masivním psacím stolem.
A za stolem byly... dveře. Severus k nim rychle došel, otevřel je a strnul. Jestliže jej učebna uvedla v úžas, to, co uviděl teď, ho naplnilo nefalšovaným nadšením. Za dveřmi byl do nejmenších podrobností vymalován jeho vlastní obývací pokoj...

ooOoo

Nechyběl hořící krb, knihovna, stojan s jeho oblíbenými víny a na stolku mísa s ovocem. Vedle ní talířek s ořechovým chlebíčkem a kouřící šálek čaje. Podle vůně Earl Grey. Konsternovaně se obrátil na Minervu:
"Tolik kouzelných obrazů... Školní rada ti schválila takovou investici?"
"Dovolili mi použít pět ročních profesorských platů."
"Nebála ses, že řeknu ne?"
"Bála. Ale poté, co mne Albus ujistil, že svého profesora mít budu, jsem se bát přestala."
"Zase manipulace?" pronesl se zklamáním v hlase Severus.
"Kdepak, drahý chlapče. Řekl jsem jen, že pokud bys to místo nevzal, velmi rád se do toho útulného pokoje nastěhuji já..."
Poznámka: Tento poslední bonus je zároveň prologem dalšího příběhu Severuse Snapea - Život v rámci rámů.

zpět ooOoo dál 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Sitara Sitara | 25. ledna 2014 v 23:43 | Reagovat

Páni, to je ale nápad! Vyučující portrét Severuse Snapea! :-D Jak originální! Líbilo se, moc ;-)

2 Regi Regi | 26. ledna 2014 v 6:34 | Reagovat

[1]: Já se spíš divila, že to ještě nikoho nenapadlo. Vždyť je ohromně zajímavé přemýšlet, co se v těch bradavických magických obrazech může všechno dít...Děkuji.

3 Bev Bev | E-mail | Web | 7. března 2014 v 14:34 | Reagovat

To je fakt skvostný nápad. Mě vždycky ty pohyblivé obrazy fascinovaly, jak v knize tak ve filmu. Pořád mám v paměti, jak žirafa běží několika plátny najednou. A vzpomínám si jak,
jak mě rozesmálo, že profesor Binns ani nezpozoroval, že je mrtvý a prostě učil dál. Těším se na další díly. :-)

4 Regi Regi | Web | 7. března 2014 v 16:30 | Reagovat

[3]:Já děkuji tobě Bev, za pochvalný komentář a dojmy. A jen se zeptám: Jak to přesně myslíš, další díly? Povídka Život v rámci rámů, která na tuto navazuje, už má publikovaných sedm kapitol. Pravda, jedná se stále o drabble, takže jsou krátké. Vycházejí každé úterý.

5 Desire Desire | E-mail | 15. března 2014 v 23:33 | Reagovat

Wow,. Úžasné! Vážně skvěle promyšlené. Myslím, že je to jediný z konců, kde Severus fyzicky umře a já to dokážu tolerovat. :-D Tak je nakonec přece jen šťastný a není to to, co si každý, pro svou oblíbenou postavu na konci přeje? Velmi originální nápad. :3 Máš úžasné drabbly. Obdivuji tě za to. :)

6 Regi Regi | E-mail | Web | 16. března 2014 v 6:01 | Reagovat

[5]:Desire, díky za uznání. A obrazy - JKR vymyslela zajímavou věc s velkým potenciálem, který nevyužila. A není zatím moc využitý ani ve FF tvorbě. Tak se o to trošičku pokouším i v povídce Život v rámci rámů. A v jedné další, kterou mám rozepsanou, s portréty zacházím jako s normálními postavami. Je to zábavné.

7 ioannina ioannina | 12. června 2014 v 18:56 | Reagovat

Re: nenapadlo. Jediný, co se tomu trochu blíží, je Still, Life, with Modifications... a není to trapný, že si pamatuju název a nepamatuju autora? Ale strýček Google bude znát oboje. Visí to někde na širém Livejournalu, pokud mě paměť neklame.
Jinak platí všecko, co jsem říkala u Života v rámech.

8 Regi Regi | E-mail | Web | 12. června 2014 v 19:07 | Reagovat

[7]: Ioannino, poposedla jsem si a stejně ten komentář nějak nechápu...

9 ioannina ioannina | 12. června 2014 v 19:27 | Reagovat

V tom případě je problém na vysílači.
(Hlavní mechanik!
Ano, madam?
Okamžitě koukejte opravit ten vysílač! Syslí si pro sebe zprávy, o kterých jsem si jistá, že jsem je vyslala do světa!
Rozkaz, madam!)

Povídka Still, Life, with Modifications, pravděpodobně k dohledání na Livejournalu, vzniklá kdysi dávno při nějaké tryzně za Severa, jako jediná krom té tvé obsahuje Severa Snapea spokojeně žijícího v obraze(ch). Doporučuju ji tvé pozornosti pro případ, že by sis chtěla zlepšovat angličtinu. (Fakt, čtením fanfiction si člověk strašně zlepší anglinu, jsem živoucí důkaz.)
A jednoduše miluju život po životě, který si Severuskovi dala.

10 Regi Regi | E-mail | Web | 12. června 2014 v 19:57 | Reagovat

[9]: Paráda, vypadá to, že vysílač opět bezchybně funguje.
Zlepšovat angličtinu, říkáš? Moje krátké holé věty v přítomném čase? Vypomůže překladač strejdy Gůgla abych věděla alespoň zhruba o čem to je, a pak nastane práce se slovníkem. Už jsem něco takhle "četla". Ale o čtenářském zážitku se hovořit nedá.
Ale jsem ráda, že se mi povedl téměř originální námět.
Severusův život po životě, jak říkáš, se mi líbí tak, že bych měla docela chuť si ho vyzkoušet.

11 ioannina ioannina | 12. června 2014 v 20:23 | Reagovat

(Hlavní mechanik!
Ano, madam?
Vyslovuji vám pochvalu za dobře odvedenou práci.
Děkuji, madam!)

Fakt jo. V povídkách je hodně dialogů, ty jsou kupodivu nejsnazší. Má smysl to číst a nedívat se do slovníku, protože většinu pochytáš z kontextu. Začátek je těžkej, ale časem se čtenářskej zážitek dostaví, ani nevíš jak.
Teď jsem si tu povídku schválně našla. Autorka je Bohemianspirit a povídka je třetí část trilogie - tím myslím tři povídky každé o normální délce do jednoho článku.
No a smála jsem se a brečela a pak se ještě trochu smála a teď pro změnu zas brečím.
Vzniklo to v rámci festivalu Snape After Deathly Hallows - tehdy tam vznikla strašná spousta skvělých snapecentrických povídek. Ale nebudu je překládat, protože u nich děsně brečím. Celý festival byl vlastně reakce na to, že jsme jednotlivě zjišťovali, že po Severu Snapeovi doopravdy truchlíme. Vážně. Všechny příznaky žalu, jako kdyby nám umřel někdo blízký.
A tak jsme se z toho potřebovali vypsat.
Na další z povídek z tohohle festivalu odkazuju v dalším Korálku.

Jo, aspoň pokud vím já, námět se ti povedl zatraceně originální, a to je ve fanfiction co říct.
Ale - vyzkoušet? Hmm... jak vlastně chutná věčnost? Jak dlouho by to člověka mohlo bavit? Nevím...
Jo, kdyby odtud tak byly dveře někam dál, někam ven, to jo, to hned!

12 KattyV KattyV | Web | 12. června 2014 v 20:43 | Reagovat

[11]: No tak já to tedy taky zkusím. Ale nejdřív po víkendu. :-)

13 Ror Ror | 29. července 2014 v 0:15 | Reagovat

Joj, to je pěkný nápad. Musím, říct, že Severusova smrt, ta definitivnost, mi v originále stále nějak vadí a všelijaké způsoby návratů ve ff jsou prostě fajn. No a já se zase usmívám, protože to je na psaní těchhle příběhů vzrušující. Dokonce učit obranu - bezva myšlenka. Vidím ho, jak přechází svižným krokem z rámu do rámu a občas střelí poznámkou po studentech. Večer pak sedí v poklidu u krbu, se sklenkou něčeho dobrého, ve svém vlastním pokoji. Paráda :-)

14 Regi Regi | E-mail | Web | 29. července 2014 v 17:13 | Reagovat

[13]: Díky Ror. Už jsem tady psala, že se pořád divím, že se toho zajímavého motivu - magických obrazů - moc autorů ff nechytilo. Jestli se ti Severusův "život" líbí, můžeš ve čtení ještě chvíli pokračovat. Tenhle bonus je prologem k povídce Život v rámci rámů, a ta je celá o něm.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
*************************************************************************************

KattyV a Regi prohlašují:
Na našich stránkách často najdete fanfiction příběhy ze světa Harry Pottera.
Všechna práva na postavy, které jsme si nevymyslely samy, jsou vyhrazena J. K. Rowlingové,
které tímto děkujeme za to, že nám dala svět, ve kterém si můžeme hrát.


14.1.2014