ABYSTE U NÁS NEBLOUDILI A JEDNODUŠE NAŠLI JAKOUKOLI POVÍDKU NEBO ČLÁNEK, JE TU PRO VÁS
A CO NOVÉHO VÁM ŠÍLENÉ ŠUPLE NABÍDNE PRÁVĚ TENTO TÝDEN?

ÚTERÝ: Věda ve sto slovech od JJ
STŘEDA: Hotel u devíti koček od Tory
NEDĚLE: Severus a Megan od Katty

Vše je bohatě ilustrováno kolážemi KattyV

*************************************************************************************

Prolog a první korálek růžence: růžový

27. května 2014 v 19:35 | Ioannina |  První korálek růžence: růžovýČlověk by si měl dát na své dítě pozor, aby se mu nevymklo a on od něj nedostal časem přes držku. A kniha - respektive postavy v ní obsažené - jsou něco jako psychické děti autora.

Tuto povídku lze chápat jako první kuličku růžence, jakýsi prolog k volnému cyklu Korálků. Nesouvisí s ním sice dějově - odehrává se o několik let později - ale zato k němu tvoří jistý rámec. Chronologicky první díl toho cyklu (a první velký korálek) je Magický kontrakt (Where Your Loyalties Lie).Motto: The scar had not pained Harry for nineteen years. All was well.*

(JKR: HP and the Deathly Hallows, Epilog)

All was well

Léto. Horko. Děti řádí u vody. Matka jednoho z děvčátek sedí opodál ve stínu, jen čas od času tu rozjívenou hordu chabě napomene, aby byli zticha. Maličký vedle ní právě usnul. A ji bolí hlava. Včera měla narozeniny a nejspíš to s tím oslavováním trochu přehnala.
Ano, měla by jít nahoru, měla by psát. Neměla asi přistoupit na ty termíny. Ale… dnes ne. Ještě ne. Bože, ta hlava… Kdyby aspoň na chvilenku zmlkli!
Zmlkli. Konečně.
Ale to ticho je až nepřirozené. Studí z něj.
"Mami…"
Otevřela oči.
Přes trávník přichází neznámý muž. Celý v černém. Košili i v tom horku úplně zapnutou, dlouhé rukávy. Přísné držení těla. Nepřístupná tvář. Vráska mezi obočím. Černé blýskající oči. Hákovitý nos. Husté vlasy, těžké a hrubé jako žíně, dlouhé až k ramenům, rovněž černé, jen s několika stříbrnými nitkami. Jak jde, jako by smazával slunce z trávy imaginárním pláštěm, který za ním víří jako netopýří křídla.
"Paní Rowlingová."
Šok. Ticho. Žádná odpověď.
Pozdvižené obočí. Očima přivolal dceru.
"Slečna Jessica Rowlingová. Váš dopis z Hogwarts. Bylo by od vás, řekněme, prozřetelné, kdybyste ho otevřela až ve větším… soukromí. Jak jistě chápete, nebyl bych příliš potěšen, kdybyste mi přidělávala zbytečnou práci." Letmý pohled na hlouček dětí u vody.
Napětí. Očekávání. Žádná odpověď.
"Předpokládám, že jste poněkud lépe informovaná, než studenti mudlovského původu obvykle bývají, ale přesto je mou povinností nabídnout vám doprovod na Diagon Alley. Vyhovující termín je toto úterý v jednu hodinu odpoledne. Přijdu pro vás sem. Buďte připravená přesně. Nějaké otázky?"
Blesknutí očima po matce. Žádná odpověď.
"Dobrá. Těšilo mě."
A Joanna vybuchne. "Kdo sem poslal zrovna vás!?!"
"Profesorka McGonagallová, přirozeně."
Joanna není zvlášť dobrá v pozorování lidí. Jinak by si byla všimla, že má její návštěvník kolem očí vrásky od smíchu. A že mu v očích nebezpečně blýská.


"Ale vy - vy přece nejste skutečný!"
"Opravdu, paní Rowlingová?"
Nejsi! Nejsi! Já jsem si tě přece vymyslela! Já! Anebo... jestli přece jenom jsi, letí Joanně hlavou, jestli jsi… tak aspoň budeš brzo mrtvý. Já to přece musím vědět nejlíp. Na konci sedmého dílu! Však počkej. Nemůže si pomoct a spokojeně se ušklíbne.
"Fascinující. Zřejmě jsem míru informovanosti vaší rodiny poněkud přecenil? V úterý v jednu hodinu odpoledne, slečno Rowlingová. Nashledanou."
Severus Snape se mírně uklonil, otočil se a odchází. Jeho neexistující plášť za ním povlává a tentokrát stírá z trávy ticho. Jedno z dětí skočilo s hlasitým šplouchnutím do vody a začalo cákat na ty na břehu.
Joanna zatíná pěsti. Však počkej! Ty umaštěný bastarde! Já ti dám!
Je léto roku 2004. Nahoře v pracovně čeká rozepsaný rukopis Prince dvojí krve.
Joanna není v matematice o nic lepší než v pozorování lidí. Spočítat si, že události, o kterých se v knize chystá psát, jsou ve skutečnosti už osm let staré a že ani ta nejjedovatější slova už na výsledku nic nezmění, zřetelně přesahuje její možnosti.
Jessica tiše mizí v domě. Pergamenovou obálku svírá tak pevně, jako by na tom závisel její život. V úterý v jednu hodinu!

______________________________________


* Jizva Harryho už devatenáct let nebolela. Všechno bylo v pořádku


A/N Rozhodla jsem se ponechat osobní a místní jména v originálním znění. Rovněž nebudu překládat některé termíny; tam, kde se mi český překlad zdá příliš zavádějící. Za poslední, držím se jiného skloňování vlastních jmen latinského původu než Medek. Mám k tomu převážně osobní důvody: neleze mi to z klávesnice.

Disclaimer: Postavy z této povídky mi nepatří. Patří J. K. Rowlingové, se kterou se tímto snažím polemizovat, bratrům Warnerovým, proti kterým zatím nic nemám, a samy sobě. Jakákoli podobnost se skutečnými lidmi je, samozřejmě, čistě náhodná.

Special thanks to: Jankovi a Virusce za jejich mimořádně podnětné připomínky.

 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Regi Regi | E-mail | Web | 28. května 2014 v 6:17 | Reagovat

Korálky vybírala do našeho Šuplete Katty. Já zatím četla jen Malé lekce etiky, které se mi líbily moc. I když, přiznám se, na nepřeložená jména jsem si musela chvíli zvykat. V případě tvé povídky ale rozhodně stojí zato si na ně zvyknout. Celé Korálky tedy budu číst až teď. Těším se a jsem ráda, že tady mám alespoň něco, co dopředu neznám.

2 ioannina ioannina | 28. května 2014 v 10:45 | Reagovat

Sama jsem zvědavá, co Korálky udělají, když zase po nějaké době vykouknou, a Katty mě tím nápadem moc potěšila.
Mimochodem, v tomhle korálku máš schovaný důvod, proč nejsou ta jména přeložená.

3 KattyV KattyV | Web | 28. května 2014 v 12:47 | Reagovat

Musím říct, že tenhle korálek mne neskutečně pobavil. Když si představím tu situaci, že se mi na zahradě zjeví postava, kterou jsem si vymyslela a nota bene postava, se kterou jsem nezacházela zrovna nejlíp... Hm, skutečně to Joanně nezávidím.
Schovaný důvod, proč nejsou jména přeložená? Ať pátrám, jak pátrám, nenacházím.

4 Regi Regi | E-mail | Web | 28. května 2014 v 14:30 | Reagovat

[2]: Safra, moje pátrání taky k ničemu nevede. Vím že jsi v poznámce vysvětlila, že ti to neleze z klávesnice. Ale přímo v tom krásném korálku žádný náznak vysvětlení nevidím... Nějaká indicie by nebyla, prosím?

5 ioannina ioannina | 28. května 2014 v 16:59 | Reagovat

Překládají se jména skutečných lidí? ;o)
Nebo lokací?

6 Regi Regi | E-mail | Web | 28. května 2014 v 17:27 | Reagovat

[5]: Aha, tak tady jsem vážně nehledala.  Ano, u knížek pro dospělé se samozřejmě jména a lokace nepřekládají a ty jsi navíc určitě četla HP v originále. Jenže moje angličtina je na takové té SOS turistické úrovni a první setkání s HP proběhlo v kině s českým dabingem. A potom jsem četla Medkův překlad. Protože to byl na počátku příběh pro děti, nepřišlo mi na překladu jmen nic divného. Také proto, že bylo jasné, že ta jména vyjadřují vlastnosti postav. Naopak se mi líbilo, jak pan Medek využil spoustu zvukomalebných možností češtiny.
Ale tvůj pohled na věc naprosto chápu a respektuji. A rozhodně mi stojí zato si na něj u tvých Korálků zvyknout.
Jsem moc ráda, že je v Šupleti máme.

7 KattyV KattyV | Web | 28. května 2014 v 18:04 | Reagovat

Páni, to je chytré :-D
Nicméně so dovolím trošku polemizovat. Co takhle HoČi Minovo město? Richard Lví srdce? Nejezdíme náhodou do Benátek? Válka růží? Myslím, že kdybych snažila, našla bych příkladů i více.;-)
Ale stejně uznávám a opakuji, je to chytré.

8 ioannina ioannina | 28. května 2014 v 18:32 | Reagovat

Jasně, Londýn zůstal Londýnem. :-)

9 KattyV KattyV | Web | 28. května 2014 v 21:31 | Reagovat

[8]: no to víš, někdy se stávají divné věci.

10 Kardama Kardama | 29. května 2014 v 8:52 | Reagovat

Skvelé Severus vytřel Rowle zrak :-D

11 ioannina ioannina | 5. července 2014 v 0:13 | Reagovat

Kardamo: Jo! :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
*************************************************************************************

KattyV a Regi prohlašují:
Na našich stránkách často najdete fanfiction příběhy ze světa Harry Pottera.
Všechna práva na postavy, které jsme si nevymyslely samy, jsou vyhrazena J. K. Rowlingové,
které tímto děkujeme za to, že nám dala svět, ve kterém si můžeme hrát.


14.1.2014