ABYSTE U NÁS NEBLOUDILI A JEDNODUŠE NAŠLI JAKOUKOLI POVÍDKU NEBO ČLÁNEK, JE TU PRO VÁS
A CO NOVÉHO VÁM ŠÍLENÉ ŠUPLE NABÍDNE PRÁVĚ TENTO TÝDEN?

Až do konce dubna máme celošuplecí dovolenou,
protože se všichni, ale úplně všichni včetně našich hostů účastníme DMD.
Celou dobu ale budou každý den přibývat drabblíky, které Katty a Regi napsaly
v rámci uplynulého druhého ročníku naší vlastní akce 4D.
A každé pondělí zde naleznete výběr drabble povídek, které se nám v uplynulém týdnu DMD nejvíce líbily.
Přejeme příjemné počtení

Tento týden v SOBOTU mimořádně také Moudra i pindy psí slečny Indy od Regi,
protože Indy zažila minulou sobotu něco moc důležitého

Vše je bohatě ilustrováno kolážemi KattyV

*************************************************************************************

Nový domov

2. prosince 2014 v 0:01 | Regi |  DRABBLE NA PŘÁNÍDárek pro Katty,
které nedala spát otázka, jak je možné, že se mohl jistý mladík
přibližně šestnáctiletý, vyloučený ze školy, stát na stejné škole hajným a šafářem?
A co vlastně dělal a kde pobýval v době, kdy už nebyl bradavickým studentem,
ale ještě nebyl bradavickým zaměstnancem? Co říkáš, Katty, nemohlo to být nějak takhle?
(Tentokrát jsem na to vysvětlení potřebovala celých 300 slov.)


Nový domov
Theodor Ogg, bradavický hajný a šafář, za sebou zavřel dveře své malé hájovny. Zůstal stát na prahu, zamračený pohled zvedl ke stropu jediné místnosti.
"Tak sem se mi teda nevejde…"
Ale už jsem to Brumbálovi slíbil, že jo… Vždyť ten kluk nemá kam jít. Vyhozenej ze školy, rodiče mrtví, hůlka zlomená, kam by se vrtnul… A se zvířatama to fakt umí… ten přece nemoh udělat nic zlýho. To by ho tady rozhodně ředitel nenechal, to je jasný. Nejspíš jenom něco pořádně zkonil… Jednou z něho může být dobrej hajnej. Za dva tři roky, až bude dospělej, až dostane rozum a až se trochu zapracuje… No jo, a do penze půjdu až pak. Ale do tý doby - kde teda bude mladej spát…?
Ogg se hluboce zamyslel, rozvážně obešel celou místnost, jakoby ji pravidelnými kroky měřil. Několikrát se rozhlédl a pokýval hlavou. Pak vytáhl hůlku…

Za necelou půlhodinku stál opět na prahu a hrdě obhlížel výsledek své práce. Strop byl o dobrý metr vyšší, stejně jako vchodové dveře. Místnosti vévodila obrovská postel s naducanými pruhovanými peřinami. Pod oknem se krčila ještě jedna, ve srovnání s tou první vypadala jako postýlka pro panenky. Zvětšil se i krb. Střed místnosti zabíral veliký stůl s jednou bytelnou židlí. Druhá židle byla mnohem menší. Jen nohy měla vysoké. Hodně vysoké. Mnohem vyšší, než barové stoličky v Děravém kotli. Ogg k ní popošel, a poškrábal se ve vousech… Hmm, chtělo by to schůdky… Stačilo jedno mávnutí hůlkou a byly tam. Dalším mávnutím se stůl prostřel k večeři.

Ozvalo se zaklepání. Ogg se naposledy rozhlédl a otevřel dveře. Stál za nimi vysoký rozložitý mladík s rozježenou hřívou hnědých vlasů a s nesmělým úsměvem na širokém dobráckém obličeji. V ruce otlučený školní kufr. Teodor mu sahal sotva nad pas.
"Ahoj, Rubeusi Hagride, tak pojď přece dovnitř a vítej… doma."zpět ooOoo dál
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 KattyV KattyV | Web | 2. prosince 2014 v 9:50 | Reagovat

Děkuji, děkuji za báječné vysvětlení. Úplně to vidím před očima - jak malinký Ogg stojí ve své malinké hájence a říká si - Tak sem se mi teda nevejde. :-D
Rychle jdu dokončit scénu, kdy se o rok později v už zvětšené hájovně potkává s Hagridem malá Minnie.

2 Regi Regi | E-mail | Web | 2. prosince 2014 v 10:47 | Reagovat

Rádo se stalo, Katty. Jen je mi líto, že to trvalo tak dlouho. Ale ty víš, jak je to se mnou a s mým časem. Myslím s tím - opravdu volným časem, že? Na setkání malé Minnie s Hagridem se moc těším.

3 ioannina ioannina | 2. prosince 2014 v 19:26 | Reagovat

"... to by ho tady rozhodně ředitel nenechal..." - děsí mě, jak jsou lidi schopní věřit tomu manipulátorovi, kterej si sbírá poskoky ne podle toho, co umí a jestli jsou opravdu "hodní", ale podle toho, jestli mu budou taky slepě věřit...
Vzato čistě logicky, Hagrid byl naposledy dobrý jako hajný. Na všechno ostatní prostě neměl rozum - víc ohrožoval. Včetně eskortu Harryho od Dursleyů.
Ale byl slepý následovník DD, a tak je prezentovaný jako výlupek ctností... a jeho eskapády jako miloučké přehlédnutelnosti...
Děsí mě to.

4 Regi Regi | E-mail | Web | 3. prosince 2014 v 8:47 | Reagovat

[3]: Takový milý drabblík a tebe jsem vyděsila? Tohle mě mrzí. ;-)

5 Regi Regi | E-mail | Web | 3. prosince 2014 v 8:53 | Reagovat

[3]:Sakryš, teď se mi komentář odeslal dříve, než jsem chtěla. Na co jsem to, já trouba, klikla?
Io, ředitelem v té době byl Dippet. Brumbál, podle mé představy, s Oggem jen domlouval, aby odložil svůj odchod do penze a postaral se o Hagrida do jeho dospělosti.

6 ioannina ioannina | 3. prosince 2014 v 16:59 | Reagovat

[4]: Ale ne ty. :-) Ono se to (zase jednou) zkřížilo s momentální diskusí na DTCL. A možná přece jen ty - právě tím, že je drabblík milý, a přitom si člověk uvědomí, co všechno je na Hagridově případu špatně.

Dippet. Jasně. Pravda. A stejně to vypadá, jako by to už byl Dumbledore. Všichni se tváří, včetně Hagrida, že je to Dumbledoreova práce, že šel hned po vyloučení na to místo šafáře. Jako by Dippet byl neviditelný a DD zařizoval věci místo něj. Divné...
(To není tvoje chyba, to je kánon!)

Z watsoniánského hlediska (aneb podívejme se na problém z hlediska postav - jako by jejich svět byl skutečný a my ho museli vykládat s předpokladem, že popsané děje mají nějakou vnitřní logiku, i když ji na první pohled nevidíme - aneb "jak by viděl příhody Sherlocka Holmese dr. Watson") se dá argumentovat, že DD byl zástupcem ředitele, Dippet byl mimořádně slabý nebo nemocný ředitel a chod školy celý zajišťoval Dumbledore. Proto taky například nikoho neinformoval o tom, že malý Tom Riddle mučil děti v sirotčinci, nebo že tento Tom Riddle se mu chlubil, že umí "přimět lidi, aby" udělali, co chce (dětská verze Imperia), nebo že tento Tom Riddle umí mluvit s hady. Být Dumbledore na takové pozici jako později *jeho* zástupkyně, Minerva, bylo by nemyslitelné, že by to řediteli neřekl. Takže jedna watsoniánská teorie je, že Dippet byl velmi slabý nebo nemocný a že se v té době už o školu nestaral - a že tu práci za něj celou oficiálně nebo ne zcela oficiálně přebral jeho zástupce, Dumbledore.
(Nemáme kanonické informace, jestli byl Dumbledore někdy zástupcem ředitele. Ale jestliže po jeho smrti všichni předpokládají, že se novou ředitelkou stane *jeho* zástupkyně Minerva, a jestliže po Dippetovi podle kánonu nastoupil Dumbledore, dá se odvodit, že zástupcem ředitele velmi pravděpodobně být mohl.)

Druhá watsoniánská teorie pracuje se zlým!Dumbledoreem (anglicky je to hezčí: Evil!Dumbledore). Dumbledore, manipulátor a psychopat (doložitelné z kánonu), vmanipuloval stárnoucího Dippeta, aby jemu, Dumbledoreovi, nechal na starost takové ty "nepodstatné" záležitosti, zatímco sám, tedy Dippet, bude mít formální zodpovědnost.
Vidíme, že něco velmi podobného Dumbledore dělá se všemi ministry magie krom toho posledního (za jeho života) - a že tahle substituce vede k tomu, že ministři *nepodnikají ty kroky, které by z podstaty své funkce měli*, zejména proti narůstající hrozbě - Voldemortovi, a dále k tomu, že ministři *nechávají volně se rozrůstat ilegální skupinu bojovníků* (nebo tedy "bojovníků", protože se akcím spíš vyhýbají) - myslím Fénixův řád. I když by správně ministři *neměli* dovolit, aby pod jejich správou rostly *dvě* kultické organizace / mafie / jakkoli chceš charakterizovat Fénixův řád a Smrtijedy. (Z hlediska fungování státu jsou obě skupiny stejně ilegální a potenciálně stejně nebezpečné - zejména poté, co vidíme, že FŘ celkem úspěšně maří oficiální vyšetřování (causa Black), místo toho, aby jeho hlava otevřeně spolupracovala s někým ve vládě (tedy místo toho, aby DD přišel a řekl - "Black je nevinný, mám důkazy."))

Z hlediska doylistického (tedy "jak přistupuje k příběhu autor") jde o nezvládnutou logiku. JKR prostě vidí Dumbledorea jako boha svého univerza, a zapomíná přitom, že DD je jenom člověk, kterému nalinkovala nějakou osobní historii. Takže ho píše pořád jako vševědoucího (i když to z hlediska toho, "kdo kdy co mohl vědět", je nesmyslné) a jako všemohoucího (i když je v danou chvíli formálně podřízený nějaké jiné autoritě, například Dippetovi). Což je chyba, která právě umožňuje (spolu s autorčiným vyzdvihováním inteligence té postavy) výklady typu evil!Dumbledore.

No a co mě na tom děsí?
Že lidi většinou běží jenom po povrchu. Řekne se jim - Hagrid je ten hodný, protože má rád Harryho. Je to poloobr. Co z toho udělá povrchní čtenář? Hodného obra. Přitom Hagrid je především jednoduchý (nedokáže předvídat následky; jelikož je sám obtížně zranitelný, nedokáže si představit, že by někomu mohlo hrozit nebezpečí), omezený, svým způsobem hloupý, neschopný se poučit. Není zlý; ale postaven na špatné místo (například s nějakou zodpovědností) může nechtě napáchat velké škody - a taky to dělá.
O Dumbledoreovi se povrchnímu čtenáři řekne, že je hodný, protože má rád Harryho, že je velmi chytrý, protože vymyslel s Flamelem spoustu způsobů použití dračí krve, a že je laskavý, protože každému nabízí cukrátka a "dává lidem druhou šanci". A čtenář tomu věří a už se nezajímá, jak konkrétně vypadá ta druhá šance.
Jestli DD věděl, že Tom umí mluvit hadím jazykem, a jestli znal kouzelná zvířata (například draky) tak dobře, aby mohl experimentovat, a jestli o mnoho později věděl, že je ve škole bazilišek (což se z kánonu dá vysledovat, i když se to nikdy neřekne naplno), pak nemohl nepoznat, že Myrtle nezabil obří pavouk, ale právě bazilišek. A potom by správná druhá šance pro Hagrida byla vystoupit a říct před soudem: "Hagrid je nevinný. Je pravda, že ve škole choval akromantuli, ale jeho akromantule nikoho nezabila. Ta dívka byla zabita baziliškem." Pak by Hagrid nepřišel o hůlku a nebylo by potřeba mu hledat ilegálně místo.
Jestliže to Dumbledore neudělal, tak musel chtít Hagrida dostat do situace, ze které hlupák Hagrid nebude umět najít východisko - a dobrotivý DD mu je nabídne, a tím si získá jeho oddanost. Hagrid je natolik nepředvídavý, že si nikdy nedomyslí, že ho ten dobrotivý Albus mohl úplně uchránit (tak vysokého) trestu, kdyby byl řekl, co věděl. Ne, Hagrid si bude do konce života myslet, že si Dumbledore myslí, že Hagridův Aragog zabil Myrtle, a přesto mu Dumbledore nabídl místo správce lesa plného nebezpečných příšer, před kterými má tento Hagrid, který nezvládl jednu svou příšeru, chránit asi tak 250 - 300 dětí v celé škole. Tedy protože to nezvládl v malém, svěřil mu to DD ve velkém. To si myslí (nebo by si myslel, kdyby byl takové úvahy schopen) Hagrid.
To si myslí Lucius Malfoy a další členové správní rady, a proto říkají, že DD je to nejhorší, co mohlo školu potkat.
A mají pravdu.

7 Regi Regi | E-mail | Web | 3. prosince 2014 v 19:17 | Reagovat

[6]: Io, ty jsi neuvěřitelná... tolik písmenek, kvůli jednomu drabblíku :-D
Ale vážně. Souhlasím s tebou v tom, že pokud rozebereš každý čin Albuse Brumbála, dojdeš k závěru, že je rozpor v tom, co postava říká a co dělá. Pokud věříš tomu, co dělá, zjišťuješ s údivem, že je vlastně negativní postavou. Pokud věříš tomu, co říká a co o něm autorka píše, je jasné, že jí něco nevyšlo tak, jak plánovala. Postavu si očividně neuhlídala. Jenže. Já si chci v tom světě hrát. A do těch svých her potřebuju Albuse Brumbála těžce chybujícího, ale kladného. A prosím, jak já na rozdíl od tebe rychleji mluvím než píšu, raději bych tuhle diskuzi nechala na nějaký dlouhý rozhovor u dvoudecky (případně několika dvoudecek) dobrého vína.

8 ioannina ioannina | 3. prosince 2014 v 21:22 | Reagovat

[7]: Ty jsi bezvadná. Když řekneš něco o dlouhém rozhovoru, tak ho taky vzápětí realizuješ. Já tě asi miluju. <3
Jo, však se opakovaně shodujeme - jsou dvě možnosti. Buď člověk vezme Dumbledorea podle činů - a pak z něj nemá klaďase, nebo potřebuje klaďase, a tak vezme tu představu Rowlingové, to, jakého ho chtěla (a nepovedl se jí takový napsat), a pracuje s ní. Oboje OK.
Já pracuju s tím prvním, ty s tím druhým, obě máme svým způsobem pravdu, akorát si tu a tam potřebujem připomenout, že ta druhá pracuje s jinou verzí Dumbledorea. :-) Což taky vždycky uděláme a je to. <3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
*************************************************************************************

KattyV a Regi prohlašují:
Na našich stránkách často najdete fanfiction příběhy ze světa Harry Pottera.
Všechna práva na postavy, které jsme si nevymyslely samy, jsou vyhrazena J. K. Rowlingové,
které tímto děkujeme za to, že nám dala svět, ve kterém si můžeme hrát.


14.1.2014