ABYSTE U NÁS NEBLOUDILI A JEDNODUŠE NAŠLI JAKOUKOLI POVÍDKU NEBO ČLÁNEK, JE TU PRO VÁS
A CO NOVÉHO VÁM ŠÍLENÉ ŠUPLE NABÍDNE PRÁVĚ TENTO TÝDEN?

ÚTERÝ: Věda ve sto slovech od JJ
STŘEDA: Hotel u devíti koček od Tory
NEDĚLE: Severus a Megan od Katty

Vše je bohatě ilustrováno kolážemi KattyV

*************************************************************************************

Kapitola čtyřicátá třetí: Krysař - dokončení

27. listopadu 2015 v 0:05 | Richenza |  Bless the Child: Kniha čtvrtá - BÍLÝ JEZDEC
"Ne," zavrtěl rozhodně hlavou. Nabubřelá slova Dandy raději nevnímal, přestože si nemohl nevšimnout, jak hypnotický vliv mají na shromážděný dav. "Rozhodně ne. Plán D ne. Nestojí to za to."
"Chtěli jste ho zabít, nebo ne?" zašeptala mu Hagar do ucha. "Už to neplatí? Hodí se to pak na muslimy, o svou pověst se bát nemusíš, drahý," políbila ho na tvář.
"Ne. Odvolávám akci. Za tuhle cenu to nestojí. Život Dandy zas tak důležitý není."
"Nejde přece o Dandu, podívej," ušklíbla se Hagar a Jarkovi už vůbec nepřipadala přitažlivá. Ale poslechl ji a obrátil se zpět k obřímu plátnu. A nevěřil svým očím. Vedle Dandy se objevil Gellert Grindelwald v celé své skromné kráse.


Tak proto tu byla tak silná bezpečnostní opatření, proto jim nevyšel žádný z plánů. Proto zbýval jen plán D, který se rozhodl nepřipustit.
"To mění situaci, že?" zašeptala Hagar.
"Ty jsi to věděla?"
"Ne. Ale počítali jsme s tím. I vy jste s tím přece museli počítat, přece byste do takový akce nešli jen kvůli tomu bezvýznamnýmu kašparovi," ušklíbla se, a Jarek si připadal jako hlupák. A neměl odvahu jí přiznat, že ho přítomnost Grindelwalda ani nenapadla.
"Stejně to nic nemění," odpověděl zarputile. "Nemůžeme to udělat."
"Je mi to líto. Ale musíme to udělat."
"Ne! Slyšíš?" zatřásl Hagar, "odvolávám akci!"
"Šeptej trochu potišeji. Nebo chceš, aby nás chytili?"
"Odvolávám akci," zopakoval Jarek do jejího ucha. Měl by ji políbit, kdyby je skutečně někdo pozoroval, pomyslel si, ale nedokázal to. Ostatně, copak se milenci někdy nehádají?
"Ale já ti nepodléhám, Jarku," pokrčila dívka rameny a zašeptala do mušle: "Vypusťte havrany."
"Jsou tam děti, ty je nevidíš?"
"A kolik dětí zemře, když to neuděláme?" zavrtěla hlavou Hagar. "Minule to byly milióny jen našich lidí. I dětí. Házeli je živé do ohně. My to jednoduše znovu nedopustíme."
"Jsou tam naši lidé," řekl chabě. "I tvoji lidé."
"To je nesouměřitelné. A oni do toho s tím rizikem šli."
"Odvolej to," zasyčel jí do ucha. "Pokud chceš v budoucnu spolupracovat, odvolej to. Tohle nemůžeme."
"Je mi líto, Jarku."


Baltazar stál u okna chráněného silnou magickou bariérou naproti chrámu. Všichni svatebčané už byli uvnitř, krásný ženich i ošklivá nevěsta, příslušníci vládnoucích i exilových rodů. A děti, byli tam i děti, ovšem co jsou životy několika dětí proti vyššímu dobru, které světu přinese Gellert?
Přesto cítil smutek, bylo správné cítit smutek a nepochyboval, že stejný smutek cítí i Gellert, že ten smutek je součástí tíhy, která mu leží na ramenou, odpovědnosti, kterou na něj osud naložil. A bylo správné, že alespoň části té odpovědnosti ho zbavil, že některá rozhodnutí udělal sám a zatížil tím svůj osud - nebo duši, máme-li duši.
Hodiny začaly odbíjet šestou.
"Jedna, dva, tři…" začal v duchu počítat. A ticho slavnostního večera přerušil ohromný výbuch, který rozmetal majestátní stavbu chrámu na dav připravený vítat květinami novomanžele.


V uších mu hučelo a jako ve snu sledoval dění promítané pro shromážděný dav na plátno.
"Našel jsem toho, na koho jsme čekali," řekl klečící Danda a za ním se objevil kněz ve zlatě vyšívaném ornátu s korunou položenou na červeném sametu. Vypadala jako skutečná, a byla skutečná, došlo Jarkovi. To nebyl sen, Grindelwald to myslel naprosto vážně.
Ale to přeci lidé nepřijmou, vypískají ho, vyženou ho z chrámu, který si uzurpoval. Jenže lidé neprotestovali. Byli jako hypnotizovaní, jako očarovaní, a možná skutečně byli očarovaní - nebyl snad Gellert Grindelwald jeden z největších kouzelníků této doby? Snad Hagar měla pravdu, rozum mu říkal, že pravdu má zcela nepochybně, zatímco srdce hlasem Doubravky protestovalo. A rozum mu říkal, že má být rád, že z něj tu odpovědnost sňala - protože on přece udělal vše proto, aby plán D zastavil. Neměl si co vyčítat, říkal mu rozum, ale srdce mu nevěřilo, když upřeně zíral na plátno, neschopný se hnout, neschopný dělat cokoli jiného než stát zmrtvělý očekáváním a hrůzou z nevyhnutelného.
"Chci, aby ses stal naším králem. I mým králem," pokračoval klečící prezident stále ještě České republiky. "Jsi jím. Svým rodem, svým nástupnictvím, svými schopnostmi. Přijmeš českou korunu?"
"Pokud mne český lid bude chtít," odpověděl Grindelwald.
"Chceme," odpovídali lidé v chrámu a Jarek nechtěl věřit svým uším.
Mezitím oba okázale skromně oblečené muže - Grindelwalda v bílém i Dandu v černém - obklopili preláti v nádherných rouchách. Jeden z nich, v červeném ornátu kardinála pokropil Grindelwalda pokleknuvšího na stupně oltáře z kropenky mumlaje přitom slova modlitby.
"Chceš lid chránit a spravedlivě mu vládnout?" zeptal se ten arcibiskup či snad kardinál. Nebo možná byl obojím, v mudlovských církevních hodnostech se Jarek moc nevyznal.
"Chci," odpověděl Grindelwald a prelát ho znovu pokropil.
"Chceš od Boha sobě propůjčené království podle spravedlnosti, pravdy a cti spravovat a bránit od všech nepřátel?"
"Chci," odpověděl pevně Grindelwald.
Prelát jej znovu pokropil svěcenou vodou a ke Grindelwaldovi po stranách přistoupili dva kněží ve fialových ornátech. Uchopili ho za ruce a postavili.
"Chcete také vy, lide Zemí koruny české, tohoto muže za krále?"
"Chceme," volali lidé v chrámu i lidé kolem něj a Jarek nevěřil svým smyslům. Museli být očarovaní, nevěřil tomu, že by se lidé s tak dlouhou tradicí republiky chtěli skutečně vrátit k monarchii.
"Bože, Tvých věrných Hospodine," začal se hlasitě modlit arcibiskup, "požehnej a posvěť tuto korunu, aby tak, jak je drahým kamením okrášlena, také sluha tvůj, nositel její, mnohými ctnostmi darovanými tvou milostí naplněn byl skrze Ježíše Krista, našeho Pána. Amen."
V tu chvíli na obloze uviděl světelný kroužek, který se neuvěřitelně rychle blížil k nim. A za ním další a další… Plán D, zavřel na chvíli oči. Střel si všimli i lidé v jeho okolí, z davu se začaly ozývat výkřiky, mnozí však jen konsternovaně hleděli na tmavou večerní oblohu, neschopní se hnout. Stejně jako on. Trvalo jen okamžik, než se první raketa přiblížila až k věžím chrámu. Tam se však rozprskla jako obří prskavka, v nepřirozeném tichu a neškodně do mnoha jisker, které se odrazily od magické bariéry chránící místo korunovace. A stejně tak další, rozprskly se v myriádách jisker jako ohňostroj, a utvořily tak nádhernou korunu samotnému chrámu.
Gellert Grindelwald myslel na všechno.
Lidé kolem něj propukli v jásot. "Zázrak," znělo z hlasů kolem něj. "Je Bohem vyvolený, Bůh seslal zázrak, aby ochránil krále," volali a Jarek jako ve snu v mumraji kolem sebe pozoroval, jak prelát opásává Grindelwalda mečem, jak mu do ruky vkládá žezlo a na hlavu korunu a jak ochranka odvádí Gabru, která se přeci jen odhodlala k akci.
Grindelwald měl na hlavě korunu českých králů.
"Dívejte, jak je krásný," křičela nějaká dívka kousek od něj. "Jako anděl, je Vyvolený."
"Ať žije král," začali skandovat lidé v chrámu a lidé na Hradčanském náměstí se postupně přidávali, až se celé prostranství rozezvučelo v nadšeném rytmu.
"Ať žije král," volala i Hagar a její tvář nevyjadřovala nic jiného než radost, když ho chytila kolem pasu. Opět dokonalá ve své roli.
"Ať žije král," přidal se i on sám do tónů svatováclavského chorálu. V srdci cítil prázdno. A smutek z nezdařené akce. A hrůzu z toho, kam až se tento nebezpečný a nesmírně schopný muž dokáže dostat. Ale nejvíc, nejvíc ze všeho cítil úlevu. Dnes se nestal vrahem, díval se na tváře holčiček i dívek ze sboru, které jásaly spolu s ostatními.

Přežil. Vrátí se k Doubravce. A bude se jí moci podívat do očí.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
*************************************************************************************

KattyV a Regi prohlašují:
Na našich stránkách často najdete fanfiction příběhy ze světa Harry Pottera.
Všechna práva na postavy, které jsme si nevymyslely samy, jsou vyhrazena J. K. Rowlingové,
které tímto děkujeme za to, že nám dala svět, ve kterém si můžeme hrát.


14.1.2014