ABYSTE U NÁS NEBLOUDILI A JEDNODUŠE NAŠLI JAKOUKOLI POVÍDKU NEBO ČLÁNEK, JE TU PRO VÁS
A CO NOVÉHO VÁM ŠÍLENÉ ŠUPLE NABÍDNE PRÁVĚ TENTO TÝDEN?

ÚTERÝ: Poláčkov od Martian
ČTVRTEK: Věda ve sto slovech od JJ
NEDĚLE: Megan a Teddy od Katty

Vše je bohatě ilustrováno kolážemi KattyV

*************************************************************************************

Tajemství v Bečově

5. listopadu 2016 v 0:01 | KattyV |  ŠUPLE CESTUJE

V krásném podzimním dni jsme se vydali na výlet do Bečova nad Teplou. Ptáte se, jaké to skrývá tato nevelká vesnička s necelou tisícovkou obyvatel tajemství? Pojďte se podívat.
Nad říčkou Teplou se na skále tyčí čtyřhranná obytná věž středověkého hradu ze 14. stoleti - donjon.


O dvě stě let později se na středověký hrad napojil Pluhovský palác.
Jméno rodiny Pluhů z Rabštejna určitě není čtenářům knihy Rab z Rabštejna Ludmily Vaňkové žádnou neznámou.


Nejmladší částí areálů je pozdně barokní zámek, který byl dokončen polovině 18. století.


Dolní zámek obklopuje upravený park rozkládající se na šesti terasách propojených schodišti a balustrádami. Vznikl na přelomu 19. a 20. století.


Park je opticky propojen s okolní krajinou.


V zahradním jezírku se odráží budovy i krajina.
Zdi zahrady byly porostlé přísavníkem - zčásti ještě rudě zbarveným, zčásti už opadaným.Něco málo z interiéru barokního zámku. Uvnitř se smělo fotit jen bez blesku, takže fotografií mám nemnoho.

Japonizující paraván.


Hodiny se žirafou.


Gobelíny na zdi.


Emaily v zámecké kapli.


Po návštěvě zámku jsme se vydali na procházku krajinou. Barvy stály za to. Prostě podzim.


K pozimu patří i kaštany.


I v říčce Teplé se krásné zrcadlily barevné stromy.
Ale abych se konečně dostalo k tomu bečovskému tajemství. Je jím relikviář sv. Maura - považovaný za druhý nejcennější předmět v Čechách, hned po korunovačních klenotech. Byl zhotoven ve 13. století pro belgický klášter v městě Florennes na uložení relikvie svatého Jana Křtitele a svatého Maura z katedrály v Remeši. Později byly do relikviáře uloženy ostatky sv. Timoteje a sv. Apolináře.
Po Francouzské revoluci byl klášter zrušen a relikviář koupil šlechtic Alfred de Beaufort-Spontin, který posléze prodal své majetky v Belgii, zakoupil zámek v Bečově nad Teplou a odstěhoval se tam. Za 2. světové války jeho potomci kolaborovali s nacisty, takže po válce uprchli jen s těmi nejnutnějšími prostředky. Relikviář ukryli pod podlahu kaple nanebevzetí panny Marie.
A tady začíná ta nejzajímavější část historie. Pod podlahou se tento vzácný, ale momentálně pozapomenutý předmět, skrýval téměř čtyřicet let. Teprve v roce 1984 se ve Vídni objevil americký obchodník, který nabídl československé vládě čtvrt milionu dolarů za blíže neurčený předmět, který nemá žádnou souvislost s českými dějinami a nebude nám chybět.V průběhu vyjednávání postupně vycházely na povrch různé indicie (kovový, dutý předmět, uložený přibližně sto kilometrů od Norimberku...), které pomohly kriminalistům vypátrat, o co vlastně jde a kde je to uloženo. Když pak 4. listopadu 1985 dorazili do Bečova, začaly jít věci rychle. Už 5. listopadu kriminalisté objevili, kde kopat, a trvalo jim to pouhé dvě hodiny, než relikviář ze země vyprostili. Památkářům musí ze způsobu vyzvednutí vstávat vlasy hrůzou na hlavě. Však se podívejte, jak to probíhalo.


Další spoustu podrobností a zajímavostí najdete tady: www.svatymaur.cz

Nalezením příběh nekončí - až do roku 1991 trvalo, než se vyjasnily majetkoprávní spory a relikviář se stal kulturní památkou České republiky. Během těch let byl uložený v suchém trezoru, což vlhkému dřevu věru moc neprospělo, takže relikviář vesele chátral. Takže následovalo dlouhých jedenáct let mimořádně pracného restaurování.

Výsledek stojí za to. Když vstoupíte do temnotemné trezorové místnosti, kde jediné, co září je právě relikviář, je to až mystický zážitek. Sošky z pozlaceného stříbrného plechu, reliéfní výjevy ze života svatých, množství třpytících se drahokamů a antických gem, smaltovaný štítky... a k tomu nevtíravá hudba, která všechny vjemy umosňuje.

V trezoru se nesmí fotit, takže následující fotka je jediná z tohoto článku, kterou jsem nefotila já. Pro více zážitků si budete muset do Bečova zajet osobně. Nebo se podívejte na dokumetární film, který ho ukazuje moc hezky.


Na závěr se od krásy vytvořené člověkem vraťme k té, kterou stvořila příroda. Podívejte se na pár fotek focených při jízdě z auta. K mému překvapení se docela povedly.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Tora Tora | 5. listopadu 2016 v 16:34 | Reagovat

Katty, to je úžasný článek. Máš nádherné fotky, ta s těmi kaštany je exluzivní. Ale i ty ostatní, ty pohledy nahoru do věží a i ty z auta se ti moc povedly. A ten relikviář... když jsem na tom dokumentu viděla, jak ten zámek v tom roce 1985 vypadal, ta ruina... chodí mi mráz po zádech. A ten způsob vyzvednutí, to už jsi napsala, děs běs a pak ještě uskladnění v tom "suchém doku"... ještě že to relikviář přežil, je to nádherná práce, opravdu. Snad se nám někdy podaří se tam podívat, i když to máme sakra z ruky. Ale ráda bych ho viděla na vlastní oči, opravdu.

2 KattyV KattyV | 5. listopadu 2016 v 18:08 | Reagovat

[1]: Zajímavé a krásné, viď? A to jsem do článku ještě nenapsala, že část zámku sloužila do devadesátých let jako skladiště, část jako ubytovna a ta nejnovější jako škola. Když jsme procházeli místnostmi, tak občas průvodkyně suše podotkla - sborovna, osmáci, ředitelna...

3 Regi Regi | E-mail | Web | 5. listopadu 2016 v 20:59 | Reagovat

Katty, zajímavý článek a krásné fotky. No a pro mne jedna dvanáct let stará vzpomínka. Byli jsme tehdy na dovolené v Karlových Varech a jeli na výlet do Mariánských lázní. Po cestě jsme minuli odbočku na Bečov a vzpomněli si na dokumentární film o relikviáři sv. Maura. No a za chvíli jsme minuli další odbočku na Bečov. Když jsme o několik kilometrů dál narazili na třetí odbočku tamtéž, už jsme neodolali a odbočili jsme. A byli odměněni opravdovým zážitkem.

4 KattyV KattyV | 5. listopadu 2016 v 21:07 | Reagovat

[3]: Nebyl to přesně ten dokument, na který jsem tady odkázala? Myslím, že je z roku 2003.

5 Regi Regi | E-mail | Web | 5. listopadu 2016 v 21:13 | Reagovat

[4]: Ne, film co jsme viděli, se týkal okolností objevení.

6 Martian Martian | Web | 6. listopadu 2016 v 10:37 | Reagovat

Relikviář je moc krásný, ale podzimní příroda je prostě kouzelná… :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
*************************************************************************************

KattyV a Regi prohlašují:
Na našich stránkách často najdete fanfiction příběhy ze světa Harry Pottera.
Všechna práva na postavy, které jsme si nevymyslely samy, jsou vyhrazena J. K. Rowlingové,
které tímto děkujeme za to, že nám dala svět, ve kterém si můžeme hrát.


14.1.2014