ABYSTE U NÁS NEBLOUDILI A JEDNODUŠE NAŠLI JAKOUKOLI POVÍDKU NEBO ČLÁNEK, JE TU PRO VÁS
A CO NOVÉHO VÁM ŠÍLENÉ ŠUPLE NABÍDNE PRÁVĚ TENTO TÝDEN?
ÚTERÝ: Poláčkov od Martian
ČTVRTEK: Věda ve sto slovech od JJ
NEDĚLE: Megan a Teddy od Katty

Vše je bohatě ilustrováno kolážemi KattyV

*************************************************************************************

Tiché a ochotné prosincové odpočítávání - Hodná holka

22. prosince 2016 v 0:01 | ioannina |  DESET DRABBLENÍ DESÁTÉHO DNE - 4D

ioannina
Fandom: Bjørkhallen

Hodná holkaVšichni sousedé chovali soby. Všichni jim vázali kolem krku barevné šňůrky: proti nemocem, proti uřknutí.
Karenin táta měl ovce. Čisté, bez šňůrek.
Nikdy neřekl, že je lepší než všichni ti pověrčiví, nevzdělaní Laponci kolem - říkat něco takového je hrubé. Samozřejmě by si tak strašnou věc ani náznakem nepomyslel; kam dala Karen rozum? Jejich rodina prostě jen není laponská, to je celé. Navíc, z ovcí máš víc vlny a lepší mléko i maso než ze sobů. Kdepak, oni takhle tiše, jemně přinášejí do tohoto zapomenutého kraje kulturu. Nikomu nic nevnucují, Bůh chraň!

Ovce začaly skomírat.
Když se táta Karenky zeptal, jestli zná toho černého mága, který mu nabídl úžasnou a nesmírně levnou pomoc, odpověděla po pravdě, že ano. A nechala si pro sebe všechno, co se o mistru Thornvaldovi ve škole doslechla. Opakovat po někom nepodložené pomluvy není slušné - a ona sama přece Thornvalda nic špatného nikdy dělat neviděla, že?
Dokud si na ní nevybral druhou polovinu platby za svou práci. Tu zamlčenou.

Tajila to ze všech sil, a stejně to po pár měsících začalo být vidět. I pod bůhvíkolika vrstvami vlny. Těhotné břicho zkrátka neschováš.
Když ji táta vyhnal z domu jako ostudu rodiny, šla. Dělat scény se přece nepatří. A připomínat nebo dokonce vyčítat něco, co nikdy nebylo vyřčeno, to už vůbec nemůže. Jak taky?
Šla, i když neměla kam. Nikdo ze sousedů jí dveře neotevřel.
Netroufla si o to ani žádat. Její táta měl přece ovce, a oni soby. A i když táta nikdy neřekl, že je proto lepší než bůhvíjací špinaví Laponci, stejně mezi jejich rodinou a zbytkem lidí v kraji vyrostla hráz. Nepojmenovaná. Neviditelná. Nepřekročitelná.

Je ticho, ani ptáček se neozve. Na zamrzlé jezero se snáší třpytivý sníh.
Karen už nemůže dál.
Nebylo by od ní příliš nezdvořilé, kdyby si tu ustlala v závěji a usnula?


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Nemessis Nemessis | Web | 22. prosince 2016 v 0:14 | Reagovat

pěkný článek

2 Regi Regi | E-mail | Web | 22. prosince 2016 v 5:28 | Reagovat

Dilema Karen – varovat nebo nevarovat před Thornvaldem – docela chápu. (Svého času jsem řešila podobné, a nakonec se vlastně rozhodla stejně jako ona.) Ale pak, když jde a je přesvědčená, že jí nikdo ze sousedů neotevře, to už chápu méně. Proč to ani nezkusila? V listopadovém drabble jsi psala, že na lidi ve statcích vesele mávala. Odpovídali jí? Pokud ano, proč si Karen myslela, že se z milých a dobrých lidí stali najednou necitové, se kterými se nedá domluvit, a kteří by ji nechali zemřít v závěji? Naštěstí vím, že nakonec všechno relativně dobře dopadne: Karen se dostane do Bjørkhallenu a porodí zdravé dítě. Moc jí to přeju.

3 JJ JJ | 22. prosince 2016 v 9:50 | Reagovat

Taky mi vrtá hlavou, proč nezkusila zaklepat u sousedů. Jestli si to dobře pamatuji, máš v jiných drabblících i verzi "zabouchli jí dveře před nosem".
Přemýšlím o tom a napadá mne ještě třetí verze: Karen si představuje, že zaklepe u sousedů, ti jí otevřou, vybídnou ji, aby si odložila, a ona vymotá z kabátu (vlňáku) břicho. A hned uslyší: "A jéje, tak mladá a tak zkažená, to se nedivíme, že tě táta vyhnal, s kým to máš, ty poběhlice..." a podobné hloupé řeči. Jelikož Karen chuděra má dojem, že je špatná a hrozně se stydí (což je naprosto špatně, ale bohužel asi pravda), nenajde odvahu zazvonit u někoho, koho zná. Snad možná až u někoho cizího, kdo nezná ani ji, ani její rodinu.
Rozhodně, drabble je to velmi silné, ten pohled ovce-sobi je zajímavý. Ještě že to povede k lepším koncům.

4 KattyV KattyV | 22. prosince 2016 v 9:56 | Reagovat

[3]: Stejně věřím, že kdyby tu odvahu našla a zaklepala, tak by ji ven zmrznout nevyhnali.

5 Tora Tora | 22. prosince 2016 v 11:02 | Reagovat

Připomíná mi to ten vtip, jak si kdosi šel půjčit sekyru, cestou o tom přemítal a nakonec, když ten dotyčný otevřel, tak mu vpálil, ať si tu sekyru nechá, když ji nechce půjčit. Ona se cítí lepší, a má za zlé okolí, že si nemůže dovolit u nich zaklepat o pomoc. Chyba je v rodičích, řekla bych. Vychovali ji jako "někoho lepšího", pak využili ke svému prospěchu a nakonec odkopli. Což teda nepochopím, jako máma netuším, co by se muselo stát, abych vyhnala těhotnou dceru. Ona prvně přemýšlí, že nemůže říct, co je ten černý zač, pak zas přece nemůže dělat scény, pak přemítá nad zdvořilostí, jestli může umřít nebo ne? Celé se mi to zdá postavené na hlavu. Možná, kdyby vzala rozum do hrsti a někde zaklepala, divila by se. Lidi umí pomáhat. Jen se jejich pomoc nesmí zneužívat. Nakonec to vlastně stejně poznala, bylo jí pomoženo.
Trošku nevěřím, že by všichni jako jeden muž jí zabouchli dveře před nosem. Čím horší podmínky k životu, tím víc si (myslím) lidi navzájem pomáhají. Ono to většinou jinak nejde, jednou potřebuje pomoc ten, podruhé onen.
v každém případě ji přeji, že to nakonec v rámci možností dobře dopadlo.

6 ioannina ioannina | 22. prosince 2016 v 13:13 | Reagovat

Subjektivně psané příběhy jsou zábavné tím, že jednak neobsahují všechny informace (čtenář si musí domyslet z indicií), jednak vedou čtenáře k tomu, aby se s hrdinou identifikoval, a pokud hrdina něco vrtá, dávají čtenáři možnost představovat si, jak by to on udělal lépe a radostněji.
Realita je taková, že odhadem 80 % znásilnění není nikde hlášeno, oběti nevyhledají pomoc. Vede je k tomu strach; převážně z toho, co jste tu samy předvedly a čemu se říká kriminalizace oběti. (Aneb "ona si za to může sama.)

Karenini sousedé vůbec nemusí vědět, že je Karen těhotná. Rodina její stav pravděpodobně (podle otcovy reakce) odhalila dřív, než "to" začalo být vidět i pod vlňákem. Takže Karenino klepání na dveře nejspíš vypadalo nějak takhle:
(klep klep)
"Kdo je?"
"Halstenova Karen. Prosim vás, pomozte mi, táta..."
"Ať si Halsten Chytrý řeší svoje potíže sám!"
(prásk dveřmi)

7 Arenga Arenga | 22. prosince 2016 v 13:17 | Reagovat

[5]: [3]: já myslím, že je důležité vzít v úvahu i to, že Karen je teprve patnáct, samozřejmě, lidi dřív, zejména pod tlakem okolností vyspívali dřív, ale pořád je jí teprve patnáct - takže prostě uvyžuje jinak, než kdyby byla opravdu dospělá

mimochodem, jak se to má s Kareninou matkou?
pokud není mrtvá, zdají se mi logické dvě možnosti
a) je to totálně uťápnutá chuděra, která na slovo poslouchá muže a jeho slovo je pro ni zákon (takže maximálně Karen podstrčí tajně na cestu skývu chleba, ale mluvit s ní raději vůbec nebude, aby se manžel nezlobil)
b) je ještě horší než otec - panovačná a ovládající všechno a všechny, včetně otce, který o tom více méně ale netuší, tak šikovně to ta ženská dělá

- tak co, trefila jsem jednu z těch verzí, nebo je to všechno úplně jinak ;-)

8 Arenga Arenga | 22. prosince 2016 v 13:19 | Reagovat

[6]: jo,to s tou kriminalizací oběti a tím, jak ona se cítí špatná, i když za nic nemůže, to jsi v tom textu vystihla myslím dost přesně

9 ioannina ioannina | 22. prosince 2016 v 19:41 | Reagovat

[7]:Karenině matce imponuje Halstenův postoj "jsem lepší a chytřejší než všichni ostatní". Od matky taky v rodině pochází to "hlavně abychom vypadali tip ťop" (aka "to není slušné, vytahovat se"). Jestli je přitom uťáplina, nebo skrytá generálka, to ještě nevím, uvidíme, jak se projeví v povídce. Ale zdatně táhne tu káru myjsmelepšovství spolu s Halstenem.

Přitom to u Halstena mohlo začínat strašně nevinně: "Ovce? Blázníš? Tady chováme soby, vždycky jsme je tu chovali." -- "Na Hebridách jsme měli ovce, jsem si jistý, že tady budou prospívat taky." -- "Jak chceš, Halstene Chytráku, ale breč si pak doma sám!"
Zbytek mohla napáchat pouhá zabejčenost.

10 ioannina ioannina | 22. prosince 2016 v 19:53 | Reagovat

[2]:Nemáme z drabblíku informace, jestli jí na mávání odpovídali, nebo ne. Ona se vracela ze školy, kde jí bylo dobře, a těšila se domů (jako každé normální čtrnáctileté děvče), takže mohla mávat čistě jen z té radosti.
Zdravé dítě - opět, není řečeno, že je Ebba zdravý. Oproti tomu víme, že Karen nekojí a dokonce je pár týdnů po porodu pořád na hraně přežití. Ebba pije kozí mléko, což je lepší než nic, ale k naprosto zdravému vývoji to nepřispívá. (Sunar jaksi v 16. století nebyl a kojnou neriskovali kvůli té kletbě.)
Tohle je naše prozatím poslední info o těch dvou. Jako echt dobrý konec mi to teda nepřipadá.
A to jsme ještě ani nezačali uvažovat nad tím, jestli může mít takhle mladá maminka (nebo kterákoli matka obecně) normální vztah k dítěti, které je plodem znásilnění. Pokud teda Karen z toho kouta vyleze po svých a nevynesou ji na prkně.

11 Martian Martian | Web | 22. prosince 2016 v 20:04 | Reagovat

[9]: Myjsmelepšovství je prostě děsná sviňa. O to horší, že člověk se pod jejím vlivem často chová jako vůl… :D

12 Arenga Arenga | 22. prosince 2016 v 20:28 | Reagovat

[9]: jo, tohle logicky sedí - prostě Halsten má sobě rovnou ;-)

jsem si říkala, odkud je mi to jméno Halsten povědomé - a právě sjem si uvědomila, že jedna z mých, vedlejších, postav se tak taky jmenuje. Halsten Vyšebolský. Ale mohu slíbit, že je jiné nátury i jiného charakteru ;-)

[10]: zdravé dítě zřejmě porodí, otázka tady je, jestli zdravé i zůstane, což byla ovšem otázka, která u dost velké části soudobé populace neměla dobrou odpověď, prostě dětská úmrtnost byla tehdy obrovská i bez břemen, jako jsou zde přítomné kletby

13 Arenga Arenga | 24. prosince 2016 v 11:50 | Reagovat

Tak jsem o tom tak přemýšlela a ono je nakonec dobžře, že neklepala¨, nikdo jí neotevřel a nevzal k sobě, ne?
protože pokud by se to stalo, Thornvaldovy plány by vyšly, dítě by umřelo a Karin možná taky

14 Arenga Arenga | 24. prosince 2016 v 11:51 | Reagovat

Karen, omlouvám se

15 ioannina ioannina | 24. prosince 2016 v 12:25 | Reagovat

[13]: Je to možné. Záleží, ke komu by se doklepala. Oni tam v té oblasti žijí hlavně Sámové, a někteří z nich o magii nevědí zrovna málo. Pár Laponců dokonce učí v BH - vím minimálně o Dávvedu Almkvistovi, což je mistr divokých tvorů. Takže ji mohl (a nemuseli) odvést buď k místnímu šamanovi (a pak by mohla a nemusela následovat honička na Thornyho, pokud by někdo znal stejný trik na zjištění otce jako Severin), nebo do BH.
Mohli a nemuseli.
Ebba může být v nedobré kondici přímo od porodu: u kouzelných dětí je nejkritičtější porod a první týden, pak se ustaví magický obal a úmrtnost klesne na zanedbatelné procento. Porod u tak mladé matky, jako je Karen, je ovšem průšvih, protože děcko v šoku projeví (sebeobranným způsobem) svou magii a matka to nemusí ustát (může se spustit nějaká interakce). Do toho tam je ten Severinův štít a Thornvaldova kletba. Hodně nepříjemných věcí. Nedivím se, že Severin s Freyou čekali, že dítě nepřežije.

16 ioannina ioannina | 24. prosince 2016 v 12:42 | Reagovat

[13]: Ale taky je pravděpodobné, že někteří, už dál od jejího bydliště, ji ode dveří odháněli (třeba jen vyslaným přáním Neklepej, nemá to cenu) *právě proto*, že vnímali, že na ní leží to Thornvaldovo kouzlo (i když nevěděli, čí to kouzlo je). Pustit si do domu neznámého člověka, na kterém leží černá kletba...

17 Arenga Arenga | 28. prosince 2016 v 19:56 | Reagovat

[16]: nevím, jestli se sem k tomu ještě vrátíš, ale tohle mi připadá dost dobré a logické - že oni tu černou kletbu prostě vycítí a proto neotevřou a ani nechtějí, aby klepala

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
*************************************************************************************

KattyV a Regi prohlašují:
Na našich stránkách často najdete fanfiction příběhy ze světa Harry Pottera.
Všechna práva na postavy, které jsme si nevymyslely samy, jsou vyhrazena J. K. Rowlingové,
které tímto děkujeme za to, že nám dala svět, ve kterém si můžeme hrát.


14.1.2014