ABYSTE U NÁS NEBLOUDILI A JEDNODUŠE NAŠLI JAKOUKOLI POVÍDKU NEBO ČLÁNEK, JE TU PRO VÁS
A CO NOVÉHO VÁM ŠÍLENÉ ŠUPLE NABÍDNE PRÁVĚ TENTO TÝDEN?

ÚTERÝ: Poláčkov od Martian
ČTVRTEK: Věda ve sto slovech od JJ
NEDĚLE: Megan a Teddy od Katty

Vše je bohatě ilustrováno kolážemi KattyV

*************************************************************************************

Jak bylo v únoru všechno jinak

10. února 2017 v 0:01 | Katty, Regi a spousta hostů |  DESET DRABBLENÍ DESÁTÉHO DNE - 4D

Jak se zdá, v únoru došlo k všeobecné revoluci. Fandomy se stěhovaly od autora k autorovi, téměř všechny jistoty padly. Někteří konzervativci si ovšem stáli na svém. Svých fandomů se nevzdali, takže alespoň sem tam nějaká ta malá jistota zůstala a není jinak úplně všechno. A někteří pro jistotu napsali kromě svého obvyklého fandomu ještě i ten vypůjčený. Však uvidíte.

Llyan
Fandom: Ninjago

Kdyby...

Většině z nich bylo osmnáct, když to celé začalo.
Kdyby se nic nestalo, Jay by možná převzal po rodičích skládku. Ale spíš by se dal na herectví. Odjakživa si přál hrát Fritze Donnegana.
Cole by se přidal ke Královským kovotepcům, kde by nejspíš zešílel.
Zane by neměl problém najít si práci. Určitě by ho nechali navrhovat stroje.
Kai by dál vedl kovárnu a Nya by se vyučila... čímkoli.
A Lloyd by byl pořád ještě dítě.
Kdyby nebylo onoho muže, v životě by je nenapadlo, jak rychle se budoucnost může změnit. Jednoho dne se prostě objevil... A všechno bylo rázem jinak.
Tora
Fandom: mimořádně Zeměplocha

Nesplněné očekávání

"Havran?" Mág vyskočil, pohlédnul na své ležící tělo a vrhnul nepříjemný pohled na ptáka, shlížejícího na něj od stropu. Tedy aspoň se snažil, vrhat cokoliv bez fyzického těla mu moc nešlo.
"Umřřřřel's, nevidíš?"
"Měl přijít sám Smrť, tak je psáno!"
Havran potměšile zamžoural: "Není Smrť jako Smrť?" Otočil se a pošťouchnul před sebe malou kostřičku se špičatým čumáčkem.
"Krysí smrť? Jenom? Ale já jsem mág!"
"To jsi měl vysvětlit té kočce!" Krysí Smrť mávl maličkou kosou, modrá nitka se zatřepotala a mágovo tělo se naposled zachvělo.
"Vrrrrau," pochválil se Silver. Myší mág byl mnohem lepší sousto než kdysi ten upír!
KattyV
Fandom: Harry Potter

Zatracené oslavy

Vehementně (a marně) protestoval Severus proti velkolepým oslavám desátého výročí Bitvy o Bradavice.
Vehementně (a marně) se snažil během nezáživných projevů na jejich začátku ztišit tříletou Megan. Hulákala naprosto nevhodné písně, nepochybně vliv George Weasleyho.
"Proč najednou neposlouchá?" zachmuřeně se obrátil na Hermionu.
"Období vzdoru," pokrčila rameny a nemilosrdně umlčela dceru silenciem.
Severus se zadíval na vztekem zbrunátnělou tvářičku a najednou se usmál.
"Když jsem před deseti lety umíral v Chroptící chýši, moje poslední myšlenka patřila tomu, že můj život byl naprosto bezútěšný."
"Teď je to lepší?
Přejel pohledem svou ženu, dceru, řadu přátel a jejich dětí.
"Připouštím, že ano."
Tess Arkadijská
Fandom: Věda ve sto slovech

Problémy kombinatoriky

"Tak ještě jednou. Zelený a zelený dá zelený. Žlutý a zelený dá většinou žlutý, v poměru tři ku jedné. Některé žluté můžou dát i zelenou a poměr se pak mění. Však tu mám tisíce a tisíce případů.
Funguje to i jinde. Hladký a svraštělý dá většinou hladký, ale někteří hladcí potomci můžou dát svraštělého."
Úporné přemýšlení přerušil výbuch vzteku a zmuchlaný papír letěl přes celou místnost.
"Tohle přece nemůžu publikovat! Z kombinace žlutého a oranžového vznikají poměry pokaždé jiné a o délce stonků nemluvím už vůbec! Hrách tak krásně funguje a ten pitomý jestřábník si snad ze mě dělá legraci?!?"

Poznámka: Určitě jste poznali G. J. Mendela a jeho genetické pokusy s hrachem. Když se Mendel začal po úspěšném hrachu zabývat jestřábníky, byl jimi natolik zmaten, že svoji teorii zahodil (jestřábníky jsou totiž takové potvory, že opravdu ty zákony zdánlivě popírají) a raději se vrhnul na meteorologii. Až po jeho smrti bylo vysvětleno rozmnožování těchto záludných květin, které je naprosto specifické, a Mendelovy zákony mohly být konečně prohlášeny za obecně platné.
Indy (s pomocí Regi, protože tlapkama se na klávesnici špatně píše)
Fandom: Harry Potter

Samá chvála

Úvodní poznámka: Ahoj, já jsem Indy. Už mě všichni znáte, že? A moje lidi určitě taky. Regi a Honza mě berou skoro všude s sebou. Když ale přece jen jedou někam, kam pejsci nemůžou, zavezou mě k Britě, Besince a jejich lidem. Tentokrát jsem ale byla "na službě" u Tesáka a jeho člověka. Fakt se mi tam líbilo a vůbec jsem nezlobila. Když se na to Regi ptala Hagrida, to je ten Tesákův člověk, moc mě chválil. Úplně přesně jsem si zapamatovala co říkal, abych o tom mohla napsat drabble:

"Indy je ouplný zlatíčko... Že vyžrala Tesákovi misku, to bylo pochopitelný. Měla holt hlad. Hrozně se naběhala, jak pásla testrály. V Zakázanym lese sem je pak hledal enom půl dne a už sou šecky zase ve vohradě.
Tu vobjednávku vod profesora Snejpa na vajíčka kůrolezů rozžvejkala ouplnou náhodou. Jak lovila Tesáka, udělal se průvan a sfouk to lejstro ze stolu.
Jo, a tkaničky, co mi vytahala z bot, mi zase vrátila. Ani sem ji nemusel vokolo hradu honit moc dlouho.
A že večer usnula v mojí posteli? Šak mě neubylo, dyž sem se jednu noc vyspal na předložce před krbem."
Ioannina
Fandom: Bjørkhallen

Harmonie v Chansons

V hudebním sále v Chansons byly stoličky nastavěné do vějíře, docela jako v Bjørkhallenu. V rohu trůnil klavichord zakrytý těžkou látkou. Nebo kladívkový dulcimer? Erik to raději nezkoumal; nechtěl si utrhnout ostudu. Ne hned první den. Raději zkontroloval flétnu ukrytou pod halenou, posadil se a čekal. Tiše. Víceméně. Jen si trošinku pobrukoval, docela maloučko, tak na rozezpívání. I když - pokud tu opravdu chodí všechno tak jako v Bjørkhallenu, nebude na první lekci potřebovat ani flétnu, ani hlas.
Sál se zaplnil.
Přehoz zmizel, objevilo se cembalo.
Vešel mistr.
"Přivítejme nováčka. Entwhistle, vyber si nástroj a udej nám téma dnešního sezení."
Tora
Fandom: Šoustek-Šuk-Tydlitát

Tak to se nepovedlo

"Jak, že na oběd bude, co si ulovíme?"
Scholastika se usmála. "Co je na tom nejasného, drahý? Budete-li chtít obědvat, nakupte a uvařte. Odcházím, jdu na kosmetiku a do kavárny, s kamarádkami."
Lev zkoprněle hleděl. Sobota ráno a Scholastika odchází? Kosmetika? Kavárna? On má nakupovat? Sám? Vařit? Copak někdy vařil? A co mi to podává?
Dnes je tvůj den… To je přece ten papír, co namalovali s Otíkem na Štědrý den, když zjistili, že nemají dárek! Ale… takhle to nemysleli!
"Víš co, drahý? Skvělý nápad! Myslím, že to budu praktikovat častěji!"
Proč jen jí nedal tu blbou žehličku, co chtěla?!?
Arenga
Fandom: Harry Potter

Dlouho očekávaný dopis

Jane Grangerové se třásly ruce, když tu obálku otevírala. Hermiona dlaněmi křečovitě objímala hrnek s kakaem, bylo vidět, jak je nervózní.
Jane se nadechla a vytáhla dopis, na němž závisela budoucnost její dcery. Radostně vykřikla.
"Přijali mě?" vydechla dívenka.
"Dostaneš stipendium! Udělala jsi zkoušky nejlépe ze všech!"
Holčička nadšeně vyskočila od stolu, matka ji sevřela v pevném objetí.
"Moje malá Hermi bude chodit na Queenswood!" zašeptala jí pyšně do rozcuchaných vlasů. "Možná budeš lékařka, právnička nebo premiérka…"
Obrovské bubliny na kakau si nevšimly. Připomínala průčelí Queenswoodské školy.
V tu chvíli zaklepala na okno kuchyně sova pálená.
A všechno bylo jinak.

Poznámka: Queenswood je britská elitní škola pro dívky ve věku 11-18 let. Leží v Hertfordshiru, asi 20 mil od Londýna. Založena byla roku 1894, semestr v této škole stojí v současnosti pro ubytované studentky 10 -11 tisíc liber za semestr. Mezi absolventky školy patří např. antropoložka Alison Richard, bývala vice-kancléřka Cambridgské univerzity (první žena, která zastávala tento post) nebo dcera premiérky Margareth Thatcherové.
Mordomor
Fandom: Utajený

Druhý pokus

"Pane, nepřítel zdokonalil stroj času a poslal do minulosti dalšího zabijáka."
"Beztak se zase spletou o několik desetiletí."
"Tentokrát ne, a navíc poslali androida."
"Ten přece neumí kouzlit. Nemá šanci."

V uličce mezi úzkými londýnskými domy se zvedl vítr a temnotu noci prosvítil rychlý záblesk. Bezdomovec Frank překvapeně zamrkal na svalnatého muže, který se z dřepu pomalu zvedal do své dvoumetrové výšky.
"Kde ses tu vzal?" vypáčil ze sebe, když na něj ulpěl pohledem.
"Jsem Raddle a potřebuju tvé kalhoty."
Frank raději v ničem neodporoval. Navedl ho i k obchodu se zbraněmi, jen kde hledat jakéhosi Harryho Pottera, to nevěděl.

Poznámka: Utajený fandom: crossover Harry Potter a Terminátor
Martian
Fandom: Matka Historie je občas pěkná děvka

1492

Tři lodě se skasanými plachtami se líně pohupovaly nedaleko břehu.
Drobné oblázky zaskřípěly cestovatelům pod nohama.
"Alonso?" obrátil se velitel výpravy na jednoho ze svých druhů. "Pořád pochybuješ?"
Kapitán Pinty pokrčil rameny. "Když já nevím. Neříkám, že jsi špatný navigátor, Cristóbalo, nebo že by tvé výpočty nebyly přesné, ale něco mi tu pořád nesedí. Podle Polových zápisků Zipangu i Kitaj -"
"Zeměpisná šířka souhlasí?" nenechal ho velitel flotily domluvit. "Souhlasí. Krajina je cizokrajná a nespoutaná… Co bys ještě chtěl?"
"Domorodce se šikmýma očima a hlavně v šatech!"
"Hnidopichu! Ale já ti přísahám, tohle JE Indie. Co jiného by to mohlo být?"

Poznámka: Byl to nový kontinent. Amerika. O pár let později ji tak pojmenovali po jakémsi florentském kupci Vespuccim. A aby toho nebylo málo, jako první prý k jejím břehům doplula posádka Leifa Erikssona o plných pět století dříve…
Piskoř
Fandom: Realita

Poněkud vlezlý přítel

Ticho. Jen příbor dopadne do již prázdného talíře. Pomalé kroky se líně blíží k ložnici. Pak se zastaví. Pootevře dveře a nahlédne dovnitř nejprve jedním a potom i druhým okem. Hledá nevítaného hosta. Není tu. Vejde do dveří a svalí se na postel. Vytáhne skripta a pustí se do práce. Jen silou vůle udrží oči otevřené. A pak ho uvidí. Krčí se vedle postele. Prolétne očima kolem a on mezitím - zmizel. Zřejmě přelud.
Najednou je tam zas. Je to on! Opět zmizí. Ta únava jí už leze na mozek.
Bere peřinu a raději jde spát do obýváku. Nesnáší osminohé "přátele".

Regi
Fandom: Ani nevím... že by "Ze života"?

Pokušení

Stále tě miluju. Vím to. I když se snažím samu sebe přesvědčit, že už je to minulost, že je mi bez tebe mnohem lépe.
Chodívám schválně jinými ulicemi, abych tě nespatřila. Strašně se bojím, že bych znovu propadla kouzlu tvého tmavého těla, že bych znovu zatoužila v extázi ochutnat to úžasně lahodné s…
Ne! Nesmím podlehnout. Nesmím se vrátit na začátek své strastiplné cesty.
Snad, možná, až dosáhnu vysněného cíle, až znovu obléknu konfekční velikost 36, mohla bych, jen jednou, jedinkrát, jít do kanceláře starou cestou. Projít známými dveřmi cukrárny, a úplně klidným vyrovnaným hlasem říct:
"Jedno čokoládové suflé, prosím."
tif.eret
Fandom: originální

Dům

"Na konci aleje stojí bílý dům. Už z dálky je vidět jeho klenutý vchod a ozdobná římsa pod střechou. Je celý postaven z kamene. Proti tmavému lesu v dálce téměř svítí, zvlášť za měsíčního svitu. Vypadá staře, ale byl postaven vlastně nedávno.
Patří mé rodině, ale já se sem dostávám až dnes. Věděla jsem sice o jeho existenci, ale nikdy jsem u něho nebyla. Je to zvláštní, že mě nikdy moc nezajímal. Taková krása se přitom nevidí každý den. Nyní to bude můj domov. Jak nádherné místo…"
Pohřební průvod kráčí alejí a nese rakev k bílé hrobce na jejím konci.
HCHO
Fandom: Věda ve sto slovech

Politicky nevhodná choroba

Profesor Šikl se ráno cítil k smrti unaven. Už dvě noci nespal. Pořád to měl před očima. Ani ho nepustili na pitevnu! Jeho, který pitval Masaryka i Beneše, nechali jen kouknout na odpitvané orgány. I tak zřetelně viděl to šlendriánství, co tam předvedli ti sovětští politicky prověření packalové.
Snažil se maskovat rozladění i nevyspalost novinami, jako by se chtěl schovat před světem. To neměl dělat. Rudé právo otisklo lékařskou zprávu: "Skleróza cévní, zejména s význačným postižením na aortě. Tyto změny způsobily krvácení do hrudníku."
Aterosklerotické aneurysma na hrudní aortě! I medika by za to vyhodil od zkoušky! Taková hanba oboru!

Poznámka první: Ano, řeč je o pitvě Klementa Gottwalda. Fakta z předchozího popisu jsou následující: pitva byla 15. 3. 1953 provedena sovětskými odborníky, odpitvané orgány viděli tři čeští patologové, z nichž prof. Šikl jako jediný odmítl spolupodepsat pitevní protokol. Uvedený článek vyšel 17. 3., myslím, že osoby znalé oboru stejně pochopily, co je v nepořádku, jednak z medicinského hlediska a nepochybně také z chybění podpisu nejvýznamnějšího patologa té doby. Data jsou z knihy: Šteiner I. a kol. Historie české patologie. Nakladatelství ADT 2015.

Poznámka druhá: Syfilis (lues) má tři stádia - stádium první - tvrdý vřed na místě vniku infekce a zvětšení spádových lymfatických uzlin; stádium druhé (nejvíce infekční) - generalizovaný exantém; a stádium třetí - pozdní projevy (s odstupem i desítek let). Jednou z možných variant postižení ve třetím stádiu je i luetický zánět stěny cévní - typicky v oblasti hrudní aorty - způsobující její výduť (tj. aneurysma). Prasknutí aneurysmatu s vykrvácením do hrudníku je u této komplikace syfilis jednou z nejčastějších příčin smrti. U Klementa Gottwalda byla navíc doložena i pozitivita laboratorních testů na syfilis a je dokumentován i neúspěšný pokus o léčbu penicilinem (ono to ve třetím stádiu už moc nezabírá).
Aterosklerotické aneurysma je takřka výlučně na aortě břišní (taky může prasknout a pacient vykrvácet, nicméně ne do hrudníku, ale do retroperitonea).
V současné době (v těch padesátých letech byla asi ta syfilis častější) je nejčastější příčinou krvácení z hrudní aorty tzv. disekce - to je situace, kdy na podkladě vrozené poruchy pojiva dojde k natržení ve stěně aorty, kde se vytvoří nepravé lumen, které následně může prasknout… Jest mi záhadou, proč tam ti sovětští vykukové nenapsali alespoň tohle…
JJ
Fandom: Věda ve sto slovech

Překvapení v mrazáku

"Pane učiteli, dělali jsme se spolužákem zmrzlinu. Proč moje horké mléko zmrzlo dříve než jeho studené?"
"To není možné, Mpembo, museli jste si splést nádoby."
...
"Prosím, pane, proč zmrzne horké mléko dřív než studené? Je to pravda, vyzkoušel jsem to."
"Vy jste neporozuměl mému výkladu Newtonova zákona ochlazování? To bude nová, Mpembova fyzika, co, studenti?"
...
"Pane profesore, proč zmrzne horká voda v mrazáku dříve než studená? Není to sice možné, ale vždycky to tak dopadlo."
"To odporuje fyzice, kterou znám, ale může to být způsobeno nějakým faktorem, který jsme nevzali v úvahu. Vyzkoušíme a napíšeme o tom článek."

Závěrečná poznámka: Mpembův jev: Existuje výchozí situace, ve které teplejší kapalina (voda) zmrzne v celém svém objemu dříve, než když ji předtím necháme vystydnout, anebo ji dokonce vůbec neohřejeme. V roce 1969 vyšel ve Physics Education článek, v němž středoškolský student z Tanzanie Erasto B. Mpemba popisuje cestu k objevu po něm nazvaného jevu, počínaje výchozí situací, přes neporozumění dvou svých učitelů a konče setkáním s Davidem G. Osbornem. Ve druhé části článku D. G. Osborne podává věc z vlastního pohledu a přidává možná východiska včetně závěrů několika experimentů. Fakt, že horké mléko zmrzne rychleji, opravdu odporuje Newtonovu zákonu ochlazování, který říká, že teplota mléka klesá exponenciálně, až dosáhne teploty okolí (anebo v mrazničce teploty tuhnutí), což nastane dříve při nižší počáteční teplotě. Platnost tohoto zákona zde však přebíjí nejspíše jeden z následujících vlivů: změna režimu chladničky (vliv na teplotní senzory řídící chod chladicího zařízení), změna kontaktu s podložkou (námraza na chladiči roztaje), změna množství kapaliny (vypařením z teplé kapaliny), proudění tekutiny v nádobě (konvektivní přenos tepla), změna v chemickém složení kapaliny (rozpuštěné látky), změna v mikrostruktuře kapaliny (rozbití klastrů po zahřátí), opožděný nástup tuhnutí (vlivem přechlazení kapaliny)...
Tato pestrost možných vlivů způsobuje, že výsledky experimentů různých týmů jsou různé a diskuze o Mpembově jevu dodnes nemizí z odborných časopisů...
JJ
Fandom: Šoustek, Šuk, Tydlitát

Lvův tragický exkurz do etologie

Úvodní poznámka: Děkuji Chrudošovi Brkoslavovi Štýřickému za zapůjčení fandomu

V hospůdce u Médi zkoušel Lev protlačit Scholastiku a Otíka k volnému stolu. Otík, jsa menší postavy, schytal při tom ránu do brady.
"Jauvajs, blbečku!" zareagoval.
A je zle. Scholastika na Lva upřeně zírá. Musí se ujmout slova dřív, než to žena vytmaví oběma. Synovi za sprosťáctví, jemu za nedostatek výchovného působení.
"Otíku, chlap nemluví sprostě. Chlap má koule. Tím myslím,… že se nesmí bát říct svůj názor... ale slušně!"
"Jako když ti, tati, maminka řekla, že máš zvednout své líné pozadí z gauče a mazat spravit vodovodní kohoutek?"
Hospoda ztichla.
"Třeba."
"A tati... máš větší koule ty, anebo maminka?"

Závěrečná poznámka: Chrudoši, prosím, nebít…
JJ
Fandom: Pohádky

Dvanáct je panen, dcer královských

V sále bylo ticho, pouze kolem dvanácti panen v bílých loktuškách bzučela moucha.
"Tahle panna to není, tahle také ne,..." opakoval po ní Jiřík. "Tahle je Zlatovláska! Ale vzal bych si tuhle," popošel o dvě sestry dál.
Zlatovláska shodila loktušku, založila ruce v bok a spustila: "Jak si to představuješ? Já jsem nejkrásnější a nejcennější! Moje vlasy se ti nelíbí?"
"Není to nejhorší," odpověděl Jiřík, "ale můj pán už výhodně zakoupil koně Zlatohříváka. Teď se chce ještě pojistit pro případ, že by zlato kleslo v ceně."
A zatímco Zlatovláska vztekle cupovala Uhlovlásčin polštář, odváděl si Jiřík do loďky Platinovou Blondýnu.

Závěrečná poznámka: Vždycky mi vadilo, že těch jedenáct sester dělá v pohádce jen takové nevýrazné křoví…
Gleti
fandom: Kočičí svět

Pravé poslání Koček

Kočka si potřebovala odpočinout. Bloumala tedy Rájem a hledala vhodné místečko. Netrvalo dlouho, když narazila na Pánaboha. Právě meditoval pod Stromem poznání.

Opatrně mu vyskočila na klín a rozvrněla se. Dočkala se však jen roztržitého pohlazení.
"Věnuj se mi!" ducla ho čeníškem.
"Promiň, mám starosti. Doufal jsem, že se lidé vyhnáním z Ráje poučí, ale jsou ještě pyšnější než dřív," stěžoval si Pánbůh.
"Pošli mě k nim," navrhla Kočka, "já je napravím."
A tak se stalo. Od těch dob žijí Kočky s Člověkem. Chrání mu obydlí před škůdci, vrněním zahánějí chmury, ale když jim chce Člověk poroučet, vysmějí se mu.
Chrudoš Brkoslav Štýřický
Fandom: Ze života

Paradox odpadlého wemene

Vzdělávání nikdy nekončí. Proto se přihlašuji na wemeno. Čili webové semeno. Spisovně webinář - webový seminář. Na potřebné téma: antibiotika. Zbývá mi jen pár bodů, abych nebyl na komorovém webu znectěn jako nevzdělávající se.
Několika kliknutími se přihlašuji, odesílám účastnický poplatek. Den před akcí však přichází mail. Ouha, wemeno odpadá pro náhlé závažné onemocnění přednášejícího.
Pochopitelně nevím, co konkrétně dotyčného trápí. Ale sklátila-li jej infekční choroba, je to u odborníka na antibiotika paradox. Nebudu však jedovatý jako George Bernard Shaw, dle něhož by lékaři, který onemocní, měli sebrat diplom. Popřeji přednášejícímu brzké uzdravení, pak bohdá budou náhradní termín wemene i body.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Martian Martian | Web | 10. února 2017 v 20:20 | Reagovat

Llyan - fandom sice neznám, ale drabblík se mi líbil i bez toho.

Tora - nádherně zeměplošské. A Silver, jak je vidět, se zkrátka neztratí. :-)

KattyV - při čtení jsem si uvědomila, jak se potterovci dělí na dva tábory: jedni zastávají názor, že Severus by přežít neměl, protože by pak svému životu nedokázal dát žádný další smysl. Druhá skupina to vyvrací. Díky za ni.

Tess Arkadijská - to mi připomnělo, jak jeden z mých bývalých vyučujících popisoval počátky své vědecké kariéry v Mendelianu tak, že těžiště jeho práce spočívá v umění udržet vzorky vystavených hrášků v dobrém stavu, tj. každé ráno před otvíračkou  zkontrolovat a vyměnit ty prožrané, vybledlé, případně naopak oplesnivělé exponáty za nové. :D

Indy - Indy, ty psisko jedno ušaté, tak i Hagrida už sis stihla omotat kolem hmm… tlapky… ;-)  :D

ioannina - nevědouc, co je kladívkový dulcimer, začala jsem pátrat. A objevila krásný nástroj s velmi zajímavým (a mému uchu příjemným) zvukem. :-)

Arenga - Jo, Queeensvood… Ale nakonec, jak JKR (ve svém posledním divadelním dílku) odhalila, to Hermiona i s těmi Bradavicemi dotáhla na ministryni kouzel. Ambiciozní vševědka prostě udělá kariéru vždycky. Moc pěkný drabblík, Díky.

Mordomor - „Jsem Raddle a potřebuju tvé kalhoty.“ :-D  :D

Piskoř - A pak zjistí, že ON, Osminohý, se celou dobu ukrýval v té peřině… :-D

Regi - že ona nečetla to drabble od JJ o nutnosti tří čokoládových tyčinek na noc? ;-)

tif.eret - a já pořád čekala, co z toho vyleze tentokrát… :D

HCHO - velmi poučné. Díky.

JJ - nebýt toho, že je mrazák od včerejšího nákupu plný, už bych do něj to horké mléko cpala… :D

Gleti - jasně, kočky mají v Božím plánu své nezastupitelné místo. :-)

Chrudoš Brkoslav Štýřický - navrhovaný přístup by některým jedincům rozhodně prospěl. ;-)

2 Regi Regi | E-mail | Web | 10. února 2017 v 22:01 | Reagovat

Llyan – fandom neznám. Ale drabble mi připadá jako zajímavý úvod k něčemu delšímu a byla bych zvědavá, jak to bude pokračovat.
Toro – Dík za setkání se Silverem a také se Scholastikou, která má svůj zasloužený den. Ještě že fakt nedostala tu žehličku.
Katty – Severus, který připouští jisté (nepatrné) zlepšení svého života, mě přiměl k pozvednutí koutků.
Tess – Jestli chtěl Mendel obor, ve kterém by dosahoval stabilně přesných výsledků, měl se meteorologii vyhnout obloukem.
ioannino – téma, které nováček Erik v Chansons udal, by mě moc zajímalo.
Arengo – vůbec by mne vlastně nepřekvapilo, kdyby Hermiona v jedenácti dělala (a udělala) zkoušky na více škol. Je dobře, že si z nich vybrala právě Bradavice.
Mordomore – takže jak víme z několika knih a filmů, ani druhý pokus tak nějak nevyšel…
Martian – chudák Kolumbus. První nebyl, ani ta Amerika se nejmenuje po něm… ještě že aspoň v Indii našel ty indiány.
Piskoři – velký černý pavouk, o kterém vím, že ještě před chvílí byl na zdi nad mou postelí a nevím, kde přesně je teď, to je i moje noční můra.
tif.eret – tentokrát žádný horor, ale hezké drabble s překvapivou pointou.
HCHO – je příznačné, že onoho prominentního soudruha pravděpodobně balzamovali stejně erudovaní a politicky spolehliví odborníci, jako byli ti, kteří ho pitvali.
JJ – ty jsi normálně neskutečná! Fakt je, že jsem se cokoli teplého nikdy do mrazáku nepokoušela dávat, protože to návod k použití důrazně zakazuje. Teď vidím, o jak zajímavou zkušenost jsem přišla. Další, o co jsem přišla, ale ráda bych viděla, je pohled na Lvův výraz po Otíkově otázce. No a změnou pasažérky v Jiříkově loďce jsi mě dorazila.
Gleti – souhlasím, kočkám se poroučet nedá, ale například naši Číču ukecám na cokoli za misku podmáslí.
Chrudoši – tvoje drabble se mi vážně líbí, ale název, ten se ti povedl naprosto dokonale

3 Regi Regi | E-mail | Web | 10. února 2017 v 22:06 | Reagovat

[1]: Martian, Indy vzkazuje, že s tím omotáváním neměla u Hagrida vůbec žádnou práci.
No a hrdinka mého drabblete sice četla to třech čokoládových tyčinkách, ale problém byl, že až poté, co drabble spatřilo světlo světa. Tentokrát jsem totiž nenapsala čerstvé drabble, ale vylovila jsem jedno (zapomenuté a vhodné) z hlubin svého noťasu.

4 Arenga Arenga | E-mail | Web | 11. února 2017 v 13:14 | Reagovat

Llyan: bohužel, fandom neznám, ale taky mi přijde, že by to mohl být začátek něčeho většího

Tora: to se mi moc líbí, namyšlený krysí mág! :-D a slupne ho Silver! Opravdu dobré. A den pro Scholastiku se mi taky líbil.

Katty: ovšem silencio na dítě v období vzdoru, to je vpravdě geniální! Určitě by to šlo i na tu předpubertu okolo první třídy a na pubertu taky, že? I když tam by se už dala možná předpokládat aktivnější obrana. :-)

Tess: no, ona ta genetika je asi nakonec přece jen spolehlivější, než předpovídání počasí :-) drabble se mi líbilo.

Indy: tak se mi zdá, že tady to někdo umí zařídit, aby mu zobali z ruky, respektive z tlapek ;-)

Io: to se mi moc líbilo, chudák Erik, takové překvápko, ale věřím, že si s tím poradí taky překvapivě. Každopádně si dovedu představit, že chtěl tu první lekci jen sledovat a poslouchat a nebýt moc vidět – přece jenom, cizí prostředí je cizí prostředí.

Mordomor: Jmenuju se Raddle a potřebuji tvoje kalhoty, to mě taky dostalo.

Martian: no jo, chudák Cristóbalo, nejen, že nebyl fakticky první, ale ani se to nejmenuje po něm :-)

Piskoř: dobrá pointa, že nakonec místo učení jde zalehnout :-)

Regi: ale prosím tě, konfekční velikost 36? to je jen o něco víc než anorexi velikost 34 :-D To za takové trápení nestojí. Mimochodem, před časem jsem někde četla, že oni výrobci ty velikosti stejně nějak posunuli a upravili, aby si ženy myslely, že stále oblečou velikost 36, ale ve skutečnosti je to už větší, než byla 36 kdysi ;-)

Tif.eret: víš, co by mě opravdu překvapilo, jako že všechno je jinak? Kdybych tu od tebe našla nějaké drabble s optimistickým vyústěním ;-) Když se nad tímhle člověk zamyslí, on je to vlastně taky horor – protože buď ta mrtvá není mrtvá a stejně ji pohřbí, no, a nebo je nemrtvá… a kdo ví, co bude potom.

HCHO: upřímně přiznám, že tohle je můj favorit tohoto měsíce. Opravdu dobré, včetně vysvětlujících poznámek. Moc se mi to líbilo.

JJ: tedy, tys byla výkonná, tenhle měsíc! Klobouk dolů. Všechny tři kousky jsou moc fajn, nic teplého jsem taky samozřejmě do mrazáku nikdy dávat nezkoušela, se člověk bojí, aby si ho nezničil, no ;-) Akorát jsem teda mrazívala mlíko o teplotě blízké tělesné. Ale jak rychle ta mateřina mrzla, jsem teda nesledovala. Návštěva restaurace je taky supr, pobavilo mě to, a Zlatovláska s Uhlovláskou a Platinovou Blondýnou byla dokonalá třešnička na dortu. :-D

Gleti: To je pěkně poetické, a to ducání čeníškem a věnuj se mi, mě dost pobavilo. Zkrátka  „nemáš kočku, určitě se nudíš“ :-)

Chrudoš: inu, i odborník na antibiotika je jen člověkem, který může onemocnět – na druhou stranu je u něj jistota, že nebude antibiotik nadužívat a užívat je zbytečně ;-)

5 Piskoř Piskoř | 11. února 2017 v 14:42 | Reagovat

Lly - pěkné :-) A kde máme zbytek? Zajímal by mě pokračování...

Toro - Zeměplochu (dokonce ani mimořádnou Zeměplochu :-D) neznám, ale naštvaný Mág mě docela pobavil.
A Lev si poněkud naběhl na vlastní meč :-) Jojo, stalo se mi něco podobného, akorát s mamkou...

Katty - Ten drabblík mě zahřál u srdíčka. Že by si i bývalý smrtijed připustil, že to není tak zlé? :-)

Tess - taky nemám jestřábníky ráda. Mrchy se nedají od sebe rozeznat. Jeden jako druhej :-D Takže chápu, že Mendela štvaly :-D

Indy - ty jsi ale hodnej pejsánek :-D

Ioannino - takové "milé" překvapení... 8-O Mě by se to moc nelíbilo :-D

Arenga - Paní Grangerová se asi musela divit. A možná být i naštvaná :-D Moc se mi drabble líbilo.

Mordomor - zejímavé :-)

Martian - "a hlavně v šatech" Tak to bylo dobrý :-)

Regi - teda, i když v drabblících očekávám ty překvapení na konci, tak mě to stejně vždycky dostane.

tif.eret - teda, takové romantické a nakonec...

HCHO - Proč všechno nepřekroutit k obrazu svému, co?

JJ - Tak to jsem vůbec nevěděla. Zajímavé. No, tak už to chodí, ti největší objevitelé musí jít proti všem :-)
Dobrá otázka. S mrňaty to prostě není vždycky jednoduché :-D
Tak tohle byl velmi zábavný drabblík. V pohádkách asi prostě nepočítali s klesající hodnotou zlata...

Gleti - moc hezké

Chrudoš - wemeno, toť velmi dobrý název :-)

6 Piskoř Piskoř | 11. února 2017 v 15:31 | Reagovat

Katty, moc MOC MOC ti děkuji za obrázek :-) Je skvělý!!

[1]: Merline, to naštěstí ne! Jen jsem ráno pak myslela, že se mi to opravdu zdálo. Ukázalo se však, že to bylo jinak. Žádný přelud. Vytáhla jsem vysavač a šla si ložnici vyluxovat a ke svému zděšení jsem Ho našla za postelí... :-!

[2]: A pak všude cítíš ty nožičky jak po tobě běhají i když je to jen peřina... To znám. :-D

[4]: No jo, když si myslíš, že máš halucinace, tak si opravdu jdeš místo učení raději lehnout :-D

7 Regi Regi | E-mail | Web | 11. února 2017 v 19:15 | Reagovat

[4]:Arengo, hrdinka mého drabblíku je čístě fiktivní. Nikdy by mě ani nenapadlo předstírat, že jsem kdy měla tuhle konfekční velikost :-D

[5]: Piskoři, díky. Takže pointa překvapila? Mám radost.

Indy se mi nacpala na klín, a očichává monitor. Prý mám napsat, že vám všem dává pac a děkuje za chválu.

8 Arenga Arenga | 11. února 2017 v 20:28 | Reagovat

[7]: no vidíš, jak sugestivně napsané to bylo :-)

9 Chrudoš Brkoslav Štýřický Chrudoš Brkoslav Štýřický | 11. února 2017 v 23:34 | Reagovat

Líbila se mi všechna drabblata, blíže okomentuji alespoň ty ze mnou založeného fandomu:
Tora - dobře Lvu tak, když se nezmůže na dárek dokonce ani v případě, že má konkrétní tip. a Scholastika si někdy oddech zaslouží.
JJ - pravda, dítko je třeba vychovávat; jen myslím, že Lev by snad ženu a dítko netahal do putyky k Méďovi, ty by snad měl vzít do nějaké slušnější restaurace. A ta otázka by mi dnes přišla pravděpodobnější spíše u menšího dítka, než je Otík.
V obou případech jsem však poctěn zájmem o fandom a chválím. :-)

10 Llyan Llyan | 12. února 2017 v 18:18 | Reagovat

Úžasné drabblíky!
Já vím, že Ninjago neznáte, ale nemohla jsem si pomoct :-D To, co jsem tam sesmolila, je vlastně úvod celého seriálu, takže jestli chcete vědět pokračování, stačí si ho pustit, doporučuju :-D

11 JJ JJ | 13. února 2017 v 9:54 | Reagovat

Llyan - fandom opravdu neznám, ale idea "bylo by to všechno jinak" z něj vykukuje opravdu přesvědčivě.

Tora - Zeměplochu znám jen velmi okrajově, ale Silver opravdu nezklamal. Já si pod tím jménem představovala napřed jednoho jednonohého piráta, a pak vašeho kocoura. Jo, to je váš Silver jako vyšitý, čest jeho památce.

A co se Lva týče, naprosto s tebou souhlasím, dobře mu tak.

KattyV - taky fandom moc neznám, ale Severus má pravdu - to, co řekl, je moc dobrý smysl života.

Tess Arkadijská - díky moc za zdařilý exkurz do biologie. Ještě že si Mendel jako první pro průzkum vybral hrášek, a ne jestřábník, jinak bychom na tu genetiku čekali ještě dlouho.

Indy - jo,taková malá hodná psí holčička, to je štěstí do domu... :-D

ioannina - chudák Erik, ještě se ani neokoukal a už aby ukazoval, co v něm je (připomíná mi to situaci "a když už jste tady, postavte se ke klavíru a spusťte").

Arenga - tak luxusní škola pro mladé dámy... kdyby tam Hermiona chodila, bylo by opravdu všechno jinak, hlavně by neměla JKR o čem psát :-D

Mordomor - díky, má to perfektní terminátoří atmosféru. Už chybí jen ta brokovnice a vytržená stránka z telefonního seznamu, pokud tedy mají v Bradavicích telefonní seznam...

Piskoř - taky nemám ráda nic, co má víc než čtyři nohy, naprosto soucítím.

Regi - tenhle drabblík miluju!

tif.eret - a pořád jsem si myslela, že to bude mít projednou přeslazený, optimistický konec :-x

HCHO - perfektní, po dvou vysvětlujících poznámkách i pochopitelné pro nás nemediky. Díky, od tebě se vždy dovídám něco nového.

Gleti - moc hezky pojaté kočičí drabble.

Chrudoš Brkoslav Štýřický - no jo, kovářova kobyla, ševcova žena a doktorova choroba. Jinak díky za zapůjčení fandomu. Některé dítky kladou tyhle otázky i ve věku, kdy by to od nich člověk už nečekal, a to jen proto, aby uvedli dospělé do rozpaků (vybraní jedinci na to mají zvláštní cit, jak způsobit mírné veřejné pohoršení). Jestli on Otík nebude taky takový dáreček...

12 JJ JJ | 13. února 2017 v 9:56 | Reagovat

Díky všem za komentáře k mým drabblatům a experimentátorům přeji dobrou chuť. Jiříka a Platinovou Blondýnu jsem si moc užila, to byl takový náhlý, nečekaný nápad.

13 Arenga Arenga | 13. února 2017 v 12:38 | Reagovat

[11]: jo, to znám, už když slyším takový specifický tón "mamííí" tak čekám nějakou vypečenou, v dané chvíli nevhodnou nebo provokativní otázku

14 JJ JJ | 13. února 2017 v 12:42 | Reagovat

[13]: Jo, to jo. Taky někdy stačí jeden pohled potomka a já preventivně syčím: Ať tě ani nenapadne myslet na to, na co myslíš, anebo to rovnou udělat!

15 KattyV KattyV | 14. února 2017 v 10:02 | Reagovat

Měla jsem poněkud hektický víkend, takže konečně se dostávám ke komentářům. Pozdě, ale přece.

Lyan – taky neznám fandom, ale rozhodně jsem zaujatá. Ráda bych věděla, jak to bylo dál.

Toro – ten starý pirát Silver se rozhodně neztratí :D. A pokud jde o Lva a Scholastiku – jojo, myslím, že to byl od Scholastiky skvělý nápad a měla by ho opakovat častěji.

Tess – Mendelovy hrátky s hrachem mě odjakživa fascinovaly a bavily. Jenom jsem netušila, jaké problémy měl s jestřábníkem. Takže díky za osvětu.

Indy – to jsi celá ty, takhle si Hagrida omotat kolem packy. Ale řekni, vážně jsi mu v té posteli nemohla nechat aspoň kousek místa?

Ioannino – chudák Erik, to byl asi šok. Ale pak, když už to zvládl – a nepochybuju, že zvládl, pak ho to určitě těšilo.

Arengo – úplně natěšenou Hermionu vidím. Taková prestižní škola a ona byla u přijímaček ze všech nejlepší! Jen tak si přemýšlím, co by to udělalo, kdyby měla Británie premiérku s kouzelnickými schopnostmi.

Mordomore – ech, je vidět, že ani Terminátor na Harryho Pottera nemá. Chudák, a určitě si tak věřil. :D

Martian – tyhle historické omyly jsou jedinečné. To nevymyslíš. Ale nejvíce mě pobavila věta: "Domorodce se šikmýma očima a hlavně v šatech!"

Piskoři – já proti pavoukům nic moc nemám, vlastně se mi docela líbí. Ale i já trvám na tom, že postel s nimi sdílet nechci. Jinak obrázek se i nabídl úplně sám. Jak ta chlupatá potvora kouká, svýma osmi očkama, viď?

Regi – tenhle kousek si pamatuju, ale zase znovu mě pobavil – kouzlo tmavého těla… hihihi.

Tif.eret – je to dneska vůbec horor, jak by člověk od tebe očekával? Mám skoro chuť říct, že ne. Celé to na mě působí tak poklidně.

HCHO – jo, tenhle kousek je taky dost dobrý. Jak politicky korektně zastřít danou skutečnost. Dneska to děláme taky, i když v jiných oblastech. Naštěstí nás, na rozdíl od minulosti, v případě otevřeného a pravdivého vyjádření nezavřou.

JJ – tak to byla tentokrát úrodička, to ti povím. Věda jako obvykle pobavila a poučila. Sice jsem to horké mlíko do mrazáku ještě nenarvala, ale já to určitě zkusím.
Lev – by si měl dát pozor, co kde pronese. Protože děti toho dokážou využít nečekaně kreativně.
No a Uhlovláska a Platinová Blondýna taky pobavily. Zvlášť vzteklá Zlatovláska, která automaticky počítala s úspěchem. Dobře jí tak, náně jedné nafoukané.

Gleti – kočky jsou kočky, takže i do Pánaboha ducají čeníškem. „Všímej si mě.“ :D

Chrudoši – název je jedinečný, usilovně jsem dumala, kteráže kráva má vemeno s dvojitým w a jak jí mohlo odpadnout.

16 KattyV KattyV | 14. února 2017 v 10:08 | Reagovat

[1]: Martian, pevně věřím, že člověk dokáže dát svému životu smysl téměř vždy. I z té nejčernější tmy se dá najít cesta ven.

[2]: Regi, znáš ho, přece to neřekne naplno. o od něj čekat nemůžeme.

[4]: Že jo, Arengo. Některá kouzla by se při výchově opravdu šikla. ;-)

[5]: To víš, Piskoři, že připustil. Nakonec, ke to pravda, ne?

[11]: Přesně tak, JJ - rodina, přátelé a pak ještě smysluplná práce. To ti udělá život velmi snesitelným.

17 Arenga Arenga | E-mail | Web | 14. února 2017 v 12:15 | Reagovat

[16]: mě by bohatě stačilo to kouzlo na uklízení :-D absolutně bohatě :-D

18 HCHO HCHO | 14. února 2017 v 20:49 | Reagovat

Tenhle měsíc mne asi nejvíc oslovila objevitelská drabble Tess, Martian a JJ (zmrzlinové drabble) – moc se mi líbilo, jak je to vždycky z jiného úhlu, ale vždycky o dobrodružnosti i pokoře v přístupu k objevům nebo novým věcem obecně. Fakta se změnit nedají a věci dost často nevyjdou, jak jsme předpokládali. Někdy se časem přijde na to, že jsme ve svých předpokladech měli pravdu (jako Mendel) nebo neměli pravdu (jako Kolumbus), každopádně fakta jsou fakta (i když je prezentuje nějaký středoškolský student z Tanzánie) a kdybychom je všechna uměli vysvětlit, tak už by na světě nebylo žádné tajemství a to by byla hrozná škoda.

V životě znamená někdy i kratičký moment velkou změnu. Llyan a Arenga o tom napsaly něco docela podobného, ale drabble Llyan jsem si tolik neužila (škoda) - znalost fandomu udělá u takového drablíku opravdu hodně.

Zatoulané postavičky v neobvyklých fandomech se mi taky moc líbily - Tořina zeměplocha se Silverem a Indy u Hagrida a Terminátor Raddle – to jsou věci :)

KattyV – taky bych z knížky takovýhle postoj u Severa nečekala, ale Amber dokázala divy - sedí mu to :)

Io – to je místo pro Erika jak stvořené (hodně štěstí Eriku!)

Lví drabblata (rozhodně si musím doplnit mezery ve znalostech tohoto fandomu):
Tora – teda ještě nevím, v jakém stavu našla Scholastika domácnost, když se vrátila…
JJ – maminka je přece úplně jiná kategorie

Pěkně ze života jsou Piskoř (vynořila se vzpomínka, jak jsem na kolejích zachraňovala spolubydlící před osminohými „přáteli“) a Regi (zrovna včera jsem byla na čokoládě – mňam).

Tif.eret – nenachytala jsem se (asi proto, že tohle kolo jsem trochu fušovala do fandomu JJ a tak trochu "bez dovolení" i Tobě :) )

pohádková JJ – tohle je hrozně hezkej nápad – dvanáct sester muselo bejt už rovnou na barevnej vzorník, mmch vyvdat dvanáct holek, to fakt musela bejt fuška

Gleti – kočky uměj svět kolem sebe dirigovat pěkně, jen co je pravda, moc povedený drablátko
Chrudoš – webové semeno se povedlo :D

19 HCHO HCHO | 14. února 2017 v 20:53 | Reagovat

[2]: Pitvu i balzamování dělala stejná parta (dohledat jména bych musela do knížky) - ono to technicky mohl být dost problém už vzhledem k té základní diagnóze - na tu balzamaci jsou potřeba cévní struktury, který tady zjevně zcela v pořádku nebyly

20 HCHO HCHO | 14. února 2017 v 21:02 | Reagovat

[5]: a [15]: Na to překrucování skutečností to tehdy fakt musela bejt doba - byla jsem nedávno na přednášce o Josefu Toufarovi - nad jeho pitevním protokolem taky zůstává rozum stát. Vyšetřovatelé si ho nafilmovali se všema modřinama, vyraženejma zubama a neschopností samostatného pohybu atd. při "rekonstrukci" den před smrtí - a umřít ho nechali na žaludeční vřed...
Jinak díky :)

21 Tora Tora | 15. února 2017 v 20:44 | Reagovat

Až teď jsem se dostala k drabblatům, no jo, to jsem ale ostuda. Víkend byl náročný a týden taky, nějak prostě nestíhám. Líbila se mi všechna drabblata, a ten nápad s tím prohazováním byl super, díky, JJ.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
*************************************************************************************

KattyV a Regi prohlašují:
Na našich stránkách často najdete fanfiction příběhy ze světa Harry Pottera.
Všechna práva na postavy, které jsme si nevymyslely samy, jsou vyhrazena J. K. Rowlingové,
které tímto děkujeme za to, že nám dala svět, ve kterém si můžeme hrát.


14.1.2014